Глава

Проблеми со голтање: Еве што може да бидaт причините и дали постои домашно решение за истите

Отежнатото голтање или медицински уште наречно дисфагија е состојба при која луѓето имаат потешкотии со голтањето на храна или течности, додека пак други не можат воопшто да голтаат. Кашлање и…
Повеќе
Општо здравје

Домашен штит за белите дробови – Чисти од слуз, го олеснува дишењето и заштитува од компликации

Една од најистакнатите и најпопуларни бугарски лекари, Д-р Недела Шонова постојано дели бесценети совети и рацепти како најдобро да го заштитиме и зајакнеме нашето здравје. Еден од нејзините најпопуларни и…
Повеќе
Општо здравје

Домашен раствор кој ги прочистува дробовите на пушачите од катран, го зајакнува имунитетот и пази од грип и настинки

Сите знаеме за штетноста од цигарите, но дури и да сте се откажале од оваа штетна навика, вашите бели дробови содржат отрови како катран, кој таму се наталожил како резултат…
Повеќе
Општо здравје

„Кашлав неколку месеци, сè додека мојата пријателка- лекарка не ми го даде овој бабин рецепт- Престанав за само неколку дена“

Настапува времето од годината кога повеќето луѓе стануваат ранливи на настинки, кашлица и грип, кои настануваат како резултат на бактериски и вирусни инфекции. За таа цел, денес ви споделуваме еден…
Повеќе
Општо здравје

Стар руски рецепт за намалување на нивото на шеќер во крвта, со ефикасност како што ја нема ниту еден друг лек

Еден стар, но одамна познат метод за лекување на високото ниво на шеќер во крвта може многу лесно уште денес да го приготвите во домашни услови, без притоа да ви…
Повеќе
Општо здравје

4 домашни лекови со ореви, кои се прва помош при заболувања на желудникот, панкреасот и црниот дроб

Малку луѓе знаат за лековитите и корисни својства на оревите, а денес ќе зборуваме токму за истите, за да знаете како да ги употребите за да го зајакнете вашето здравје.…
Повеќе
Систем за дишење

„Заборавив што е тоа сируп против кашлица: 1-2 лажици од ова дедино билно вино веднаш го прочистува грлото“

Доколку често страдате од кашлица и други слични респираторни заболувања, највероатајно веќе имате користено бројни лекарства, од кои притоа веќе ви здосадило. За таа цел, ви препорачуваме да пробате нешто…
Повеќе
Општо здравје

Моќното трио од овие домашни состојки ефикасно дејствува при 10 секојдневни болки, кога ништо друго не помага

Многу луѓе ширум светот ја практикуваат употребата на овие 3 природни домашни состојки, со кои секојдневно се среќаваме и кои се едни од најзастапените во сечија кујна. Црниот пипер, солта…
Повеќе
Општо здравје

„Неколку години живеев во Тибет и таму научив неверојатен рецепт за целосно прочистување на телото од токсини“

Како резултат на тоа што во нашиот организам внесуваме различни видови на храна и лекарства, потребно е од време на време, истиот да го прочистуваме од акумулираните токсини, за да…
Повеќе
Општо здравје

Лук: Природен лек за 100 болести, меѓу кои и уништување на бактериите и спречување инфаркт

Потекнува од фамилијата лукови, а со векови е најкористената состојка за кулинарските и медицински цели. Во продолжение откријте ја моќта што се крие во овој мал бел зеленчук. Карактеристики Лукот…
Повеќе
Глава

Оригано: Омилен зачин со одличен вкус и неверојатни лековити својства, за кои многу малку луѓе знаат

Ароматичното растение кое ни доаѓа од Медитеранот, го има во секој дом и притоа е омилен зачин за додавање во вкусните јадења. Но, дали знаете дека ориганото е и моќна…
Повеќе
Систем за дишење

Неверојатно видео во кое медицинска сестра споредува здрави бели дробови со оние на пушач

Веднаш штом ставите цигара во устата, таа почнува да го убива вашето тело. Сепак, кашлиците и другите предупредувачки знаци честопати се покажуваат премногу благи за да предизвикаат пушачите да ја…
Повеќе
Систем за дишење

Рецепт со кој ќе ја излекувате синусната инфекција

Синусната инфекција може да се појави од повеќе причини. Најчесто е предизвикана од патогени микроорганизми, како што се вирусите, бактериите или габичните инфекции, кои се развиваат во синусите и предизвикуваат…
Повеќе
Систем за дишење

Природен лек за крајниците

Крајниците се природен штит за белите дробови, но од друга страна, може да претставуваат сериозно жариште, за бактерии, кои предизвикуваат константни инфекции во организмот. Пред да се одлучите да ги…
Повеќе
Систем за дишење

Со овие две состојки, кашлицата е минато

Нашите баби се ослободувале од кашлицата секогаш на природен начин. Постојат повеќе домашни рецепти против кашлицата, но овој рецепт е еден од наједноставните. Состојки: - 1 до 2 листови зелка…
Повеќе
12