Инженер и машки инженер: Компанија преку модни дизајни го прикажува сексизмот со кој се соочуваат сите жени секојдневно

Светот би бил поубаво место кога навистина родовата еднаковст не би била само напишан закон, туку и реалност, а стигмата и стереотипите околу истата би биле успешно срушени. Една компанија...

Најскапото Велигденско „јајце“ чини неверојатни 5.9 милиони евра, а еве и зошто

Дизајнерката Деби Вингам, чии клиенти се милијардерите, овој пат дизајнираше вистинска екстраваганција- луксузно Велигденско јајце од 5.9 милиони евра. А еве за што станува збор и зошто "јајцето" е толку...

16 познати личности кои се измениле до непрепознатливост откако вработиле стилист

Иако славните луѓе се професионалци во нивната работа, сепак не се експерти за облекување. Па така, една од најпаметните одлуки што некогаш ја направиле славните ѕвезди е тоа што вработиле...

Најголемиот хит во 2019-та: Шнолите од 90-те се вратија во мода, а еве каде можете да ги купите кај нас

Повеќето ја обожаваат модата токму затоа што постојано ги враќа нивните стари омилени работи во мода, како сомотните парчиња, траперките или некој дизајн на очила. Оваа година, најголемиот хит се...

Работно катче од соништата: Канцелариите на Вог добија нов модерен изглед по повод “Неделата на дизајнирањето”

"Салон де Мобил", годишниот саем за дизајн во Милано официјално е во тек. А за неговото прославување, италијанскиот Вог ги отвори своите врати и им посака 'Добредојде' на модерните и...

Моќта на зеленото: 13-те најлегендарни зелени фустани прикажани на филмското платно

Ги видовме најлегендарните розеви фустани, а сега во продолжение следуваат најубавите зелени фустани кои ги красеа најпознатите сцени во филмската индустрија. Зелената боја означува живот, природа, амбиција и се поврзува...

Една и единственa: Каролина Гочева повторно ја краси насловната страна на Портрет, по повод 40-то јубилејно издание на списанието

Македонското списание за жени, Портрет секогаш воодушевува со неговата оригиналност и уникатност од светски ранг, а сега неговата насловна страна повторно ја краси извонредната Каролина...

Женствени и минималистички: Овие сандали ќе бидат најбараните обувки за ова лето!

Време е официјално да ги оставиме на страна тешките зимски чизми и конечно на нашите стапала да им го дадеме потребниот гламур со најбараните обувки за ова...

12 „несовршени“ модели кои ја менуваат модната индустрија

Вистинската убавина не знае за форма, тежина и боја- Ова полека станува мотото на современата модна индустрија, а на модните писти се повеќе може да забележиме луѓе со необична, но...

Моќта на розевото: 20-те најлегендарни розеви фустани прикажани на филмското платно

Розевата боја е боја на универзалната љубов. Љубовта кон нас самите, кон нашиот партнер, кон пријателите, а означува хармонија, мир и нежност. Во продолжение следуваат 20 легендарни фустани кои ги...

Заборавете на другите обувки! Од сега па натаму сите ќе носиме гламурозни патики, затоа што Бијонсе повторно стана заштитно лице на Адидас

Легендардната пејачка и еден од најпознатите спортски брендови во светот, вчера утрото го објавија нивното ново...

На 81-годишна возраст легендарната актерка Џејн Фонда ја краси насловната страна на Вог

Минатиот Декември го прослави својот 81-ви роденден, а моментално глуми во серијата “Грејс и Френки”, во која опфаќа бројни релевантни прашања што ги засегаат зрелите жени, при што за списанието,...

Спортско-модна соработка на годината: Пума и Барби лансираат заедничка капсулна колекција

Легендарната Барби кукла го прослави својот 60-ти роденден и своето големо достигнување ќе го прослави со соработка со еден од најпознатите спортски брендови,...

Готски кломпи со синџири и боцки се најбараниот моден аксесоар за 2019-та година. Дали вие би ги носеле?

“Грдите” кломпи, како што сите ги нарекуваат сега ни доаѓаат облечени во ново руво. Дали ова е единствениот начин тие да изгледаат кул или нивната убавина е сепак невозможна...

30 одлични и брзи трикови како секогаш да изгледате беспрекорно во вашата облека

Како прерамките да не ѕиркаат од блузата, како да ги прекриете модринките на нозете кога носите здолниште, рационално да го искористите просторот во ормарот и паметно да ги складирате градниците......

10 фустани кои се совршени доколку сакате пролетна венчавка

Повеќето од жените барем еднаш сонувале и замислувале каков фустан би носеле на нивниот свадбен ден. А со порастот на модната индустрија, денес се дизајнирани фустани кои се прилагодени на...

Дигитална магија: Нараквица од “иднината” која ќе ве воодушеви и која веднаш ќе посакате да ја имате

Светот на технологијата не запира, а овој пат, најновиот технолошки изум дефинитивно ќе ве остави без зборови. Особено ќе им се допадне на припадничките на понежниот пол, бидејќи изумот е...

23-годишна девојка открива како за само шест месеци успеала од 116 евра да стаса до заработка од 116.000 евра

23-годишната Бриони Гортон, од Бернли, Англија исто така е и на добар пат да го заработи својот прв милион оваа година, а сега оваа поранешна шопинг-асистентка открива како тоа го...

Бренд ја објави својата нова колекција за полни девојки и трајно воведе големини до XXXL, а дизајните се неодоливо прекрасни

По трети пат, овој бренд лансираше колекција за полни девојки, но овој пат разликата е што благодарение на оваа колекција, брендот трајно ги воведува поголемите броеви  во своето...

57-годишна модна икона открива кои 3 работи никогаш нема да ги облече и кои 3 ќе ѝ бидат секогаш омилени

Џенет Ган има 57-години и успешно го раководи својот блог наречен “Благодарната Гарденија”. Неодамна се преселила во Лос Анџелес каде добила повеќе инспирација за нејзините комбинации, а сега открива кои...

20 евтини, а омилени парчиња облека кои никогаш нема да ни здосадат да ги носиме

Многумина за омиленото парче облека кое најмногу го носат не потрошиле богатство, туку сосема спортивното го платиле по смешна цена, а еве и од кои 20 други евтини парчиња облека...

Во духот на Нане: Свежи пролеттни комбинации од новата колекција на Манго

Време е зимските парчиња да го отстапат своето место во плакарот и да и посакаме официјално модно 'Добредојде' на пролетта со нов и освежен изглед. Во продолжение следуваат 15 пролеттни...

Жолти стакла, форма на пеперутка…Заблескајте под Сонцето со најмодерните очила за оваа сезона

Очилата се можеби еден од најомилениот и најкористениот моден аксесоар за пролеттните и летни денови, а еве кои 20 модели веќе се тренд и кои најмногу ќе се носат во...

10 супер стилски чевли кои се идеални доколку сте изморени од жртвување на удобноста на вашите стапала

Изборот на чевли е секогаш тешка одлука, бидејќи вечна е борбата помеѓу убавото и удобното. Но, дизајнерите конечно ги омажија овие две спротивности и во продолжение погледнете кои 10 модели...

18 модни аксесоари кои најмногу ќе ги носиме во летната сезона

Модните аксесоари се дефинитивно “шлагот на тортата” или завршниот акцент комбинацијата да заблеска. А еве какви модни аксесоари најмногу ќе се носат ова лето, инспирирајте се и одберете го совршениот...

5 најжешки трендови на костими за капење кои ќе бидат хит ова лето!

Одбројувањето до летото може да започне! Модната библија Вог веќе објави кои 5 топ дизајни на костими за капење ќе бидат највеќе носени ова лето! Во продолжение поголеднете ги и...

Извршниот директор на најпознатиот бренд за фармерки Левис открива како успеал да го сочува и носи својот омилен пар цели 10 години

Најпознатиот бренд за фармерки Левис, оваа година ќе прослави 166 години од своето постоење и ни после толку години немаат конкуренција. А сега, извршниот директор на брендот ве советува како...

5 важни правила за купување на високи потпетици кои мора да ги знаете, доколку не сакате болки при носењето

Познато е дека едно од најомилените модни парчиња за носење на жените се токму високите потпетици. Доѓаат во секаква боја, висина и модел, па од нив никогаш не е доста....

12 бои кои ќе ве направат да изгледате помладо

Златно правило е при одбирањето на вистинската облека за нас е да запазиме и која палета на бои најмногу ни одговара. Боите привлекуваат, испраќаат порака, ве прават послаби, а еве...

17 модни комбинации со кои ќе ги истакнете вашите облини оваа пролет, а истовремено ќе ги сокриете недостатоците

Танеша Авашти е девојка со облини и модна блогерка која највеќе од сè си го сака своето тело и обожава својата полна фигура да ја истакнува во прекрасни модни комбинации....