Како да го исчистите златото и среброто во домашни услови: „Прстените ми станаа како нови, само ги потопуваш и чекаш“

Кутијата за накит можеби ви стои подалеку од кујната, но токму во кујната се наоѓаат состојките кои ќе ви помогнат да го исчистите вашиот сребрен и златен...

9 тајни кои водоводџиите не се брзаат да ги споделат со нас

Во ова денешно модерно време, нефункционирањето на бањата може да биде вистинска катастрофа, бидејќи не можеме да си го замислиме животот без нашите мијалници, кади и тоалетни...

Како совршено да здиплите чаршаф со ластик, за само 1 минута

Една асистентка за продажба на производи за домаќинство, сподели една многу практична техника за диплење на чаршаф со ластик, која притоа ќе ви одземе само 1 неверојатна...

„Мразам да давам пари за средства, па затоа си имам свои мали трикови: Со нив домот секогаш е беспрекорен, па дури и покрај 2-те деца“

Секој сака неговиот дом, во секое време, да изгледа блескаво и беспрекорно, но воедно покрај секојдневните обврски, ретко кој секогаш има време за...

Копчињата на шпоретот ќе заблескаат од чистота- Потребни ви се само 2 минути и готово!

Секоја домаќинка е запознаена со проблемот на здодевните масни наслаги на копчињата од шопретот, кои притоа, поради нивната локација, се потешко пристапни за...

Готварска сол- Ем евтина, ем врши беспрекорна работа во домаќинството. Еве на кои 8 начини може да ја употребите

Денес солта е најчестата и најупотребуваната состојка. Иако повеќето не можат да си го замислат јадењето без истата, солта заедно со шеќерот се нарекува и „бела смрт“. Но, овој производ...

31 одличен и корисен трик кој ќе ви биде од голема помош за вашата градина

Ако често сонувате вашата градина да изгледа како кралските од списанијата што постојано ги гледате, тогаш ова е вистинското видео за вас! Во истото ќе пронајдете супер корисни инструкции, како...

Совет од еден пчелар: „Доколку ве касне пчела, оса или стршлен- ова ќе ве спаси од болка и отекување“

Со доаѓањето на летото, се отвара сезоната и на убоди од различни инсекти, од кои најголема опасност ни носат убодите од осите и...

15 брилијантни начини како вашиот дом да стане практично место, користејќи ги предметите од секојдневието

Некои работи што сите ние ги имаме во домот, можат да бидат искористени на бројни начини, односно многу повеќе отколку само за намената за која биле првично...

„Достапен е во секоја продавница, благодарение на него косата ми е густа, ноктите ми се здрави, а стрии воопшто немам. И вие ќе го засакате овој производ“

Најверојатно и вие самите сте ја забележале зголемената популарност на кокосовото масло во последните неколку години. И навистина, тешко е да се најде производ со толку широк спектар на примена...

Доколку видите ваков инсект во вашиот дом, не го убивајте во ниту еден случај, а еве и зошто

Инсектот се карактеризира со жолтеникаво-сива боја, а истиот потекнува од семејството на...

15 трикови кои неверојатно многу ќе ви го олеснат чистењето, па дури и ќе го направат забавно

Недела- Ден за чистење. Сите добро знаеме колку може да биде исцрпувачки, здодевно и така до бескрај. Но, со следните трикови, можете на таквото чистење да му ставите...

6 собни растенија кои ја отстрануваат влагата и мувлата, а притоа ќе ве спасат од астма и алергии

Влажната средина е идеална за размножување на бактериите и габите. Тоа подоцна резултира со непосакувани појави како чешање, замор, вртоглавици, инфекции на системот за дишење, течење на носот и...

10 природни мириси со кои веднаш ќе ги елиминирате комарците и ќе имате „мирно“ лето

Во летно време, сите сакаме што повеќе време да поминуваме на отворено, на балкон или во природа и да уживаме во раскошното и миризливо зеленило. Но, комарците знаат да ја...

Генијален трик за лупење лук во неколку секунди, стана Интернет хит, што дури ги воодушеви и славните ѕвезди!

Видеото трае вкупно 23 секунди и поради генијалноста на трикот, истото со брзина на светлината стана Интернет...

10 прекрасни собни растенија, која ја привлекуваат љубовта и семејната среќа во домот

Растенијата во домот, не само што се извонредна декорација, туку имаат и неверојатна моќ која ни дава чудесна...

23 зачудувачки овошја и зеленчуци кои изгледаат како да се живи

Природата е богата со изуми! И од време на време, нè изненадува со некое некое чудно, зачудувачки обликувани овошја и зеленчуци кои изгледаат како нешто сосема друго, како некое живо...

Веќе никогаш не ја фрлам водата од варените јајца, а домот ми стана како ботаничка градина

Истакнатите англиски научници се способни било што да го кренат до рангот на науката, па дури и нешто толку примитивно, како приготвувањето...

Најефикасната стапица за комарци која се изработува од шише за 5 минути, а веќе следното утро можете да ги изброите вашите жртви

Секој кој го обожава летото или сака да одмара во природата, односно на отворено, знае дека најголемиот кошмар кој може да уништи сè, се екстремно здодевните...

Верен помошник во градината: Уништете ги гасениците и мувлата со помош на оваа домашна состојка, која веќе ја имате во кујната

Единствената желба на секој градинар и земјоделец да одгледа квалитетни производи, со кои ќе може да се храни долго...

20 надреални дизајни- решение за секој простор, а 172.000 луѓе можат тоа и да го потврдат

На Интернет постојат бројни страници на кои можеме да видиме различни и секакви дизајни, но Инстаграм профилот Topdezigners ни носи дизајни кои дефинитивно ја надминуваат сечија...

12 фотографии кои докажуваат дека воопшто не знаеме како расте храната што ја консумираме секојдневно

Сите знаеме како изгледа храната на полиците во маркетите или сервирана во чинијата, во ресторан или дома, но повеќето од нас ја немаат таа можност лично да го видат и...

Зошто треба да бидеме посебно внимателни доколку на пилешкото месо забележиме бели линии

Необработеното пилешко месо вообичаено е розево, но истовремено, можеби досега имате забележано некакви бели линии на...

8 грешки кои ги правиме при чистењето, поради кои целиот наш труд е залуден

Повеќето кога чистат низ дома, ретко помислуваат на чистење на предметите кои не изгледаат валкано. Ако често ги игнорираме, опасни бактерии можат да се развијат на тие места, што штетно...

10 работи во кујната, од кои треба веднаш да се ослободите, според експертите за храна и здравје

Кога станува збор за фрлање на одредени работи, повеќето луѓе имаат навика да ги задржуваат непотребните предмети, со изговор дека можеби некогаш ќе им се...

Со рок на траење до 6 месеци: Домашен прашок за перење од 4 состојки, со кој ќе заштедите многу

Ако грижливо водите сметка за домашниот буџет и барате лесни, едноставни и паметни начини како да заштедите повеќе, еве една извонредна...

Без хемикалии! Мајка го открива рецептот за магична комбинација, со која за само неколку минути, вашиот шпорет ќе изгледа беспрекорно

Мајка од Австралија го споделува својот домашен рецепт за чистење, кој вклучува 2 природни состојки кои веќе ги имате во вашиот дом, а дава чудесни резултати за само неколку...

20 чудесни растенија кои на вашата градина ќе ѝ дадат прекрасен изглед

Од уникатни сукуленти и растенија со чудесни цветови и карактеристични брановидни листови, во продолжение погледнете 20 начини како да ја трансформирате вашата градина во вистинско...

15 катчиња од соништата, кои секоја жена би посакала да ги има во својот дом

Кога секоја жена би имала вакво совршено катче во својот дом, уредено со вкус и врвна елеганција, а исполнето со префинета облека и бескрајна колекција на чевли, ниту една жена...

Дали ова е најдобриот трик на сите времиња? Мајка го споделува својот метод за отстранување на дамки, а потребни ви се само 3 работи

Мајка од Австралија доби илјадници позитивни коментари и заблагодарувања, откако на Интернет го сподели својот необичен трик за отстранување на...