15 паметни идеи како на старите работи да им дадете втора шанса. Наместо да ги фрлате, искористете ги!

Луѓето на Земјата сме бескрајни потрошувачи. Навикнати сме постојано да купуваме и да ги фрламе старите работи кога ќе им се изгуби сјајот или пак им треба мала поправка. Но,...

12 одлични употреби на сода бикарбона, за кои многу малку луѓе знаат

Брит Мари, главниот лик во истоимената книга на Фредерик Бакман, не можеше да живее без сода бикарбона. Веруваше дека содата има магични својства и не била во грешка! Можностите се...

12 евтини трикови како да го подновите домот, без вистински да реновирате, а тој да изгледа како сосема нов!

Времето и обврските, реновирањето го прават не толку лесен процес, но особено кога финансиите се во прашање, реновирањето останува само желба. Но, постојат неколку многу креативни и притоа евтини трикови...

25 извонредни идеи поради кои веднаш ќе посакате да го реновирате вашиот дом

Нема место на светот кое може да го замени нашиот дом. Во домот се чувствуваме најдобро, тоа е местото каде се засолнуваме и одмараме од светот, а поради следниве 25...

7 штетни работи од домаќинството кои веднаш треба да престанеме да ги користиме!

Според Американската комисија за заштита на потрошувачите, 33 милиони луѓе секоја година подложат на негативно влијание од производите што се користат во домаќинството. Во прилог прочитајте од кои 7 веднаш...

13 идеи како паметно да го искористите просторот ако имате мала бања

Малите простории можеби не изгледаат грандиозно како голема соба со шандалир, сепак и нив може да ги направите да бидат комфорни и пријатни. Се што треба е да ги изберете...

20 мали изуми- решенија за ‘големи’ проблеми од нашето секојдневие, за кои сигурно не сте знаеле дека постојат

Удобниот живот денес не може да се замисли без бројните измислени практични и корисни работи кои ни го олеснуваат секојдневното функционирање во голема мера. Во прилог следуваат уште 20 примери...

13 еколошки изуми за нашиот дом, кои уште денес треба да почнеме да ги користиме!

Вистината е дека се потребни две планети за да ги задоволат човечките потреби од ресурси. Но, имаме само една планета, а во продолжение погледнете галерија од изуми измислени од креативни...

Неверојатен трик со монета кој ќе ви покаже колку е нечист вашиот мијалник!

Колку и детално да сме го исчистиле мијалникот, па дури темелно сме исполирале се, сепак не сме свесни дека под тој сјај лежи полна нечистотија. Во продолжение прочитајте како една...

18 кујнски алатки што веднаш ќе посакате да ги имате дома!

Кујната веќе престана да биде досадно место, а со бројните нови измислени кујнски алатки, не само што ќе ви биде олеснети задачите, туку и креативноста ќе се зголеми. Во прилог...

Апартман инспириран од универзумот нуди вонсериско искуство на своите гости

Доаѓаат добри вести за љубителите на галаксиите и ѕвездите. Германсиот дизајнер Мајкл Најар својата љубов кон космосот успеал да ја пренесе  во апартман од 120 квадрати, сместен во хотелот “Autograph...

22 идеи за дизајн во вашиот дом кои ќе ве натераат уште денес да размислувате за промени

Доколку веќе подолго време размислувате за реновирање и внесување промени во вашиот дом, во прилог погледнете неколку идеи кои засигурно ќе ве инспираат и ќе ви дадат идеја за вашиот...

Интернетот полуде по овој трик за сушење алишта, со кој на истата сушара ќе соберете 5 пати повеќе алишта!

Корисничка на познатата платформа Редит споделила трик кој што таа редовно го користи за да стави што е можно повеќе облека на сушалката, а Интернетот буквално полуде по нејзиниот генијален...

Како да ја победите сушата и да го вратите сјајот на вашата градина?

Во периоди кога одминатиот зимски период донел многу сувост и кога растот и плодноста на заседноста треба да биде во подем и со најголема брзина, се случува обратното, сувоста уште...

10 корисни работи за ред во домаќинството кои можете да ги најдете на AliExpress

На повеќето од нас им е тешко да го одржуваат редот во куќата, особено кога има многу работи, а местата каде што може да се складираат се катастрофално мали. За...

15 идеи за заштеда на простор кои ќе се вклопат во секој мал дом

Домот е каде што е вашето срце. Куќа или стан се претвора во дом со своите луѓе, нивните чувства и нивната заедница. Секој дом зборува за карактерите на неговите жители....

11 паметни идеи со кои малата кујна ќе изгледа поголема

Многу станови и куќи имаат мали кујни. Најчесто, просториите каде што се готви не се доволно големи, па мораме да импровизираме. Еве неколку кретивни начини како вашата кујна да стане...

Креативни идеи за мултифункционален мебел кој е совршен за мали простори

Денес, мултифункционалниот конвертибилен мебел станува сè попопуларен кај луѓето кои живеат во мали станови и оние кои живеат во големи куќи. Причината е едноставна: овие стилски парчиња мебел ги прават...

20+ одлични идеи за дизајни во дворот кои ќе сакате веднаш да ги пробате

Вашиот двор е место каде што можете да одите и да се одморите по долгиот работен ден, уживајќи во вашата прекрасна околина. Сите ние сакаме нашите дворови да бидат пријатни...

4 ефективни начини како да се ослободите од инсектите во вашиот дом

Сите сакаме нашите куќи да бидат без штетници, но хемиските пестициди во продавниците се премногу токсични и штетни за користење насекаде во близина на нашиот дом, семејство и домашни миленици....

5 основни правила за уредување на домот, кои ќе ги направат малата соба да изгледа пространа

Со вистинскиот избор на бои, мебел и декор, визуелно можете да го зголемите просторот за една третина, и ова е одлична идеја која лесно може да се претвори во...

Пред и потоа: Малиот и грд простор може да заблеска во ново светло со малку труд

За уредување на просторот понекогаш ви требаат професионалци, но барем денес е лесно да се информирате на интернет и да си го уредите домот според ваш вкус. Сепак некои мали...

Оваа куќа изгледа обично однадвор само додека не влезете и видете зошто чини над 7 милиони долари

Змејови, битки и смели авантури. Убавината на фантастичните романи е тоа што можат да ве одведат во други светови, но што ако секој ден може да живее во друго царство?...

Жена 3 години реконструирала стар автобус и од него направила удобен дом

Џеси Липскин не можела да најде стан за изнајмување од кој што таа ќе биде задоволна, па решила сама да го изгради својот дом од соништа. Таа направила навистина необичен...

14 ситуации во кои растенијата ги претвориле објектите во бајковити сцени

Растенијата често се користат за украсување на ѕидовите на куќите. Иако некои луѓе веруваат дека растенијата можат да ги оштетат ѕидовите, тие несомнено ја претвораат вашата куќа од досаден дом...

8 природни начини да го уништите плевелот без да им наштетите на вашите цвеќиња

Ви претставуваме 8 едноставни начини да го отстраните плевелот со користење на работи што сме сигурни дека ги имате во вашиот дом и не се опасни за цвеќињата што со...

10 идеи за дизајн на домот кои се безнадежно застарени

Многу комплексни конструкции како тавани на повеќе нивоа и огромни гардеробери се застарени. Она што е навистина модерно и во тренд е едноставноста и еколошките материјали. Еве кратка и едноставна...

23 одлични идеи за заштеда на просторот во малите домови

Доколку имате мал стан или куќа не значи дека мора да биде проблем, туку едноставно треба правилно да го организирате просторот, за да биде соодветен за живот, работа, играње, забава...

Трикови со оцет за беспрекорно чиста куќа

Со цел куќата да биде секогаш чиста, уредна и во совршена состојба, добрата домаќинка исто така мора да знае некои трикови за да се справи со мали домашни проблеми. Моќно...

Како да се грижите за Вашите цвеќиња во септември

Месецот септември е време кога сите љубители на сезонско цвеќе треба да се откажат од нивната страст за време на зимата. Но, сепак постои начин уште малку да се порадувате...