9 скриени причини поради кои се потите прекумерено

Прекумереното потење не се смета за штетно доколку има очигледни причини за тоа, како топло време или вежбање. Во овие случаи, вашето тело едноставно го спроведува природниот процес на терморегулација.

Меѓутоа, доколку се потите во ситуации кога тоа не е случај и кај останатите луѓе околу вас, тогаш за вашето прекумерено потење може да постојат неколку скриени причини, а денес ви откриваме кои се тие:

1. Фокална хиперхидроза

Специјалистите идентификуваа 2 вида на прекумерно потење – фокално и генерализирано. Фокалната хиперхидроза се карактеризира со постојано потење на одредени области на телото, што обично се случува во парови, како дланките на рацете, стапалата, пазувите и лицето. Додека секој од нас може да искуси потење во овие зони, ситуацијата станува вознемирувачка доколу честопати ќе ги почувствувате овие делови влажни без некоја очигледна причина.

Природата на фокалната хиперхидроза е нејасна. Истражувањата покажаа дека луѓето кои се борат со тоа немаат никакви промени во потните жлезди, ниту во количината на пот. Беше сугерирано дека оваа состојба мора да биде резултат на генетска дисфункција на нервниот систем што произведува реакција на пот, кога тоа не е потребно. Медицинскиот третман вклучува електрична стимулација, лекови, ботокс инјекции или операција.

2. Бременост

Бременоста е уште една скриена причина за прекумерно потење. Тоа е совршено нормална состојба кога очекувате бебе, бидејќи температурата на вашето тело се крева и во вашето тело циркулира повеќе крв, што ќе направи да се чувствувате потопло од вообичаеното. Зголемениот метаболизам и смените на хормоните се меѓу другите причини за прекумерно потење.

3. Хиперактивна тироидна жлезда

Оваа состојба значи дека тироидната жлезда е „преактивна“ и произведува повеќе метаболички хормони тироксин (Т4) и три-јодотиронин (Т3) отколку што е потребно. Овие хемикалии се одговорни за одржување на правилната работа на вашите системи, Со нивна преголема застапеност, вашиот метаболизам се забрзува, што може да доведе до прекумерно потење, неправилно чукање на срцето, брзо губење на тежината и потреси.

4. Специфична исхрана

Консумирањето на одредена храна може да ве натера да се потите на крајот заради неговото термогено дејство. Ова се нарекува гастроносна пот. Сепак, некои видови на храна имаат посилно влијание врз варењето на истата. Внимавајте со да не се препуштате премногу во консумирањето зачинета храна, кофеин или алкохол, пред да започнете да се грижите за прекумерно потење.

Вкусните јадења со кари содржат хемикалија наречена капсаицин што го активира мозокот да размислува дека температурата на вашето тело се зголемува. Кофеинот и алкохолот исто така го стимулираат вашиот нервен систем и го зголемуваат крвниот притисок.

5. Лекови

Иако само 1% од луѓето доживуваат прекумерно потење како несакан ефект на одредени лекови, овој случај сепак вреди да се спомене. Според Меѓународното здружение за хиперхидроза, лековите против болки, антибиотиците, хормоните и невропсихијатриските лекови се меѓу најчестите лекови кои можат да ве направат да се потите прекумерено.

6. Срцев удар

Потењето се споменува меѓу раните симптоми на срцев удар. Без никаква причина, испуштање на ладна пот, заедно со болка во градите, вртоглавица и непријатност од левата страна на вашето тело, може да укаже на тоа дека имате срцев удар.

7. Дијабетес

Луѓето со дијабетес може да бидат склони кон сите состојби споменати погоре што ги прават да се потат повеќе од здрава личност. Ова може да се должи на нискиот шеќер во крвта (хипогликемија), оштетување на нервниот систем поврзан со дијабетес или невропатија, што сите резултира во непотребно стимулирање на потните жлезди.

8. Анксиозност

Потењето е природен одговор на вашето тело кога доживува стрес. Тоа ја гледа вознемиреноста како показател за претстојната опасност и започнува да ослободува прекумерна вода преку вашата кожа наместо на бубрезите, така што не мора да уринирате среде опасност од бегство.

Друга причина – зголемената циркулација на крвта исто така ја зголемува телесната температура, а потта е начинот на кој ги ладиме телата надолу.

9. Хормонални смени

Флуктуацијата на нивото на вашите хормони за време на бременоста, менструацијата, пубертетот или менопаузата може да предизвика прекумерно потење. Обично овие состојби се поврзани со зголемена телесна температура предизвикана од нерегулирано ниво на естроген и прогестерон. Топлотните бранови се вообичаен симптом на менопауза. За време на пубертетот, телото започнува да воспоставува точна количина на хормони, што ги тера децата да се потат повеќе.

Иако некои од овие причини може да изгледаат екстремни, овие информации можат да бидат корисни во итни ситуации.

  • evee veke dve godini kako se potam i toa kaj vatot i celiot grb od bubrezite pa se do plekite i toa zimno vreme do dukjanot da oda cel ziva voda stanuvm
    inaku na rbetot mi najdoa ostetuvanja C1,C2.c3,c4/L1.L2L3 cel mi e za nikade
    vo posledno vreme mi trneatracete itoa dvete kaj peticite ne go osekam delot da se bocnam so igla ne go osekam nikakva bolka
    teloto
    ako znae nekoj da mi pomogno dobro

  • Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *