Доколку баравте трикови кои не само што се многу лесни, туку супер ефикасни, тогаш сте на вистинското место.

Соочувањето со мали предизвици секој ден може да биде навистина здодевна работа. Но, ако знаеме како на брз начин да се справиме со истите, тогаш нема потреба од грижи. Тоагаш ќе нема веќе изгубени обетки, масни раце од чипс и сл.

Денес ви откриваме 9 уникатни трикови, кои едноставно би требало секој од нас да ги проба, за да се увери во нивното совршенство:

1. Одделете ги чашите без да правите гребнатини

Чашите може да се залепат, дури и заглават доколку ги ставвите една во друга. Кога ќе се обидете да извлечете, понекогаш тоа може да резултира со гребнатини по нивната површина.

Ако не можете да ги одделите чашите, едноставното решение е да истурите ладна вода во горното стакло, а долниот да го ставите над сад со врела вода. Пареата ќе помогне да се одделат чашите лесно.

2. Пластично шише за затнат тоалет

Мала катастрофа! Тоалетот е затнат и ништо не помага. Постои многу стар практичен трик кој ќе ви заштеди и пари и нерви.

Земете големо пластично шише. Пресечете го дното. Сега ставете нараквици и испумпајте ја блокадата низ цевката. Трикот функционира одлично!

3. Спојувалка или шнола за полесно наоѓање на крајот на лепливата трака

Се обложуваме дека барем еднаш во животот сте поминале долго време измачувајќи се да го пронајдете крајот на лепливата трака. Оваа пробие ќе ја запре оваа агонија.

Земете шнола или спојувалка и поставете ги на крајот на лепливата трака.

4. Течност за истурање

Ако сè уште го вадите капакот од врвот на вашето шише со масло, предлагаме да престанете. Само земете вилушка или чепкалка за заби и направете неколку мали дупки.

Ова ви помогне полесно да го истурите маслото.

5. Брзо ладење на пијалокот

Ако сакате вашиот пијалок да се олади брзо, овој совршениот трик за вас. Завиткајте го пијалокот со влажна салфетка или хартиена крпа и ставете го во фрижидер. Оставете го да отстои 15 минути.

Овој трик ќе ви заштеди време и брзо ќе го излади  вашиот пијалок.

6. Користете стапчиња за јадење чипс

Речиси секој од нас, барем еднаш, се нашол во ситуација, рацете да му бидат масни и прекриени со сол, по консумирањето чипс. Време е да се стави крај на овој хаос. Користете стапчиња кои се користат за кинеска храна, наместо да го јадете чипсот со раце.

7. Поставете хулахопки на вашата правосмукалката, за да полесно го пронајдете секој ситен изгубен предмет

Едноставно знае да биде вознемирувачки кога ќе ги изгубиме нашите ситни обетки или омилениот мини приврзок, односно предмети кои се толку мали, што ни се чини дека ни се невозможни да ги пронајдеме.

Земете правосмукалка и постањвете хулахопки при врвот на истата. Тоа ќе ви помогне во полесно пронаоѓање на ситните предмети, особено кога малите работи кои имаат тенденција да се најдат под нашиот кревет.

8. Отстранете го восокот од свеќа од вашиот мебел со коцки мраз

Романтиката е одлична работа, но не и кога остава траги од восок на вашата маса. Добрата вест е дека можеме да се ослободиме лесно од истите, со помош на овој лесен трик.

Земете коцка мраз и оставете го на лице место и така оставете го да отстои некое време. Восокот подоцна лесно ќе се олупи.

9. Тоалетна хартија над тоалетната школка

Кога се наоѓате тоалетот во вашиот омилен ресторан или на домот на нашето момче, понекогаш се чувствувате срамежливи кога правиме премногу врева за време на вашето одење во тоалет.

Без гржии. Еве како да го решите ова: Само ставете тоалетна хартија над тоалетната школка, а тоа ќе ве заштити од прскање и ќе помогне во придушувањето на звукот. Но, нема потреба да ставате премногу тоалетна хартија, за да не ја заглавите цевката.