8 работи кои вашите усни се обидуваат да ви ги кажат за вашето здравје

Нашите усни имаат повеќе од еден милион нервни завршетоци и се многу почувствителни од прстите. Затоа ним им е потребна посебна грижа.

Понекогаш тие можат да ни сигнализираат дека имаме вистински проблем со нашето здравје, при што секогаш е потребно да обратиме посебно внимание.

Во продолжение прочитајте кои 8 работи кои вашите усни се обидуваат да ви ги откријат за вашето здравје

1. Пукнатини на краевите на устата

Кога плунката ќе се заглави во аглите на устата, ќе ја исуши кожата и може да предизвика појава на пукнатини на нејзината површина. Ова може да биде последица доколку често имате навика да ги лижете усните , при што топлината и влагата на краевите создаваат совршени услови за развој на бројни инфекции.

Инфекцијата е најчеста причина за овие пукнатини. Доколку често се соочувате со нивната појава, тогаш не се двоумете да посетите лекар.

2. Суви и засечени усни

Сувоста на усните може да укаже на недостаток на влага во остатокот од телото. Може да се случи и поради временските услови или стрес. Во овој случај, пијте повеќе вода и користете навлажнувачки креми.

Исто така, причината за засечените усни може да биде алергија. При ваква ситуација, потребно е да обратите внимание дали постои присуство на други симптоми, како чешање и слично.

3. Испакнатини на усните

Испакнатини на усните може да бидат болни или непријатни, но поголемиот дел од времето тие се безопасни и можат да исчезнат без никаков третман.

Може да станува збор за повреда, на пример, по инјекција на хијалуронска киселина. Реакциите од консумирањето одреден вид на храна исто така може ја предизвикаат нивната појава.

Многу често се случува причината да биде и вирусна инфекција, како херпес, за што е потребен соодветен медицински третман.

4. Црвен прстен околу усните

Една од најчестите причини за црвениот прстен околу устата е дерматитис на усните кај личност која често има навика да ги лиже истите. Постојаното лижење на усните ги суши природните масла од кожата околу нив и ги прави црвени, а црвенилото е проследено и со чувство на чешање.

Едноставни навлажнувачки креми и балсами успешно може да го решат овој проблем.

5. Брчки на горната усна

Доколку почнавте да забележувате многу брчки на горната усна, тоа може да биде резултат на физички и емотивни последици со кои се соочувате.

Обратете внимание на вашите лоши навики, како пречестото користење цевче за пиење или прекумереното пушење цигари заради стресот.

6. Различна боја на усните

Сините усни можат да укажат на слаба циркулација на кислород во крвта. Истите симптоми можете да забележите и на прстите и на прстите.

Белите или бледи усни можат да укажат на анемија, за што всушност е потребна медицинска помош. Исто така, можно е да имате низок шеќер во крвта, проблеми со циркулацијата или недостатоци на витамин.

7. Потечени усни

Отекувањето може да биде знак на алергиска реакција. Доколку забележавте дека усните ви се зголемуваат секој пат кога користите одредена козметика, престанете истата да ја употребувате.Д

Доколку усните ви се постојано ви се зголемуваат за краток временски период, тогаш обратете се на лекар.

8. Црни дамки на усните

Може да постојат различни причини за појавата на црни дамки на усните, кои не треба да ги игнорирате. Најдобрата опција е воспоставувањето на конкретна дијагноза, при посетата на лекар.

Хиперпигментацијата е честа состојба која може да предизвика кафеави дами. Може да го забележите не само на усните, туку и на образите, носот и челото.

Сончевите дамки исто така можат да бидат причина. Во овој случај, ги чувствувате повеќе отколку што ги гледате.

Истовремено, прекумерениот внес на железо преку храната што ја консумирате, исто така може да биде една од причините.

  • Често ми се дешава усните да ми бидат розови, иако немам нанесено ни кармин ни сјај. Дали е загрижувачки, и на каков доктор треба да се обратам ?

  • Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *