8 бои кои можат да раскажат приказна без зборови и овие исечоци од филмови го докажуваат тоа

Има толку многу трикови што ги создаваат филмаџиите кои можат да манипулираат со нашата перцепција и да не натераат да ги гледаме работите онака како што тие сакаат да ги гледаме. Без разлика дали е тоа преку аглите и движењата на фотоапаратот или шминката и костумите на актерите, секогаш има детали на кои можеби не обрнуваме внимание, но помагаат да влијаат на тоа како ги гледаме ликовите и нивната приказна. И бојата е неверојатно моќна алатка што може да се искористи  за ова.

1. Црвена

Црвената боја може да симболизира нешто позитивно, како љубов или страст. На пример, во филмот „Таа“ од 2013 година, главниот лик носи црвени кошули, а има и црвен екран и sидови. Темата е романтична драма, а црвената боја помага да се раскаже приказната за тоа дека сте за заљубени без зборови на потсвесно ниво.


Црвената исто така може да биде негативна боја, што означува лутина, агресија, опасност и насилство. На пример, во Стенли Кјубрик во 2001 година: Одисеја во вселената, црвената боја нагласува колку е тешка ситуацијата. Животот на главниот лик е во опасност и тој мора да преземе нешто што е можно побрзо за да избега од смртта.

2. Жолта

Жолтата боја може да биде поврзана со радост, среќа и енергија заедно со наивноста и детството. Затоа, има толку многу во „Кралството на Месечината’ на Вес Андерсон. Главните ликови се деца, а тоа што се вљубени и поминуваат време заедно им дава еден вид сигурност и топлина. Во неговиот друг краток филм, „Хотел Шевалие“, жолтото се користи и за да се покаже мирна и тивка атмосфера.


Жолтата е исто така боја на предавство, кукавичлук, љубомора и болест. Во „Birdman“, има сцена кога ликот на Мајкл Китон се бори со својата ќерка, која ја игра Ема Стоун. Тој ја нарекува цинична, а таа, пак, го критикува и го нарекува ирелевантен. Жолтите тонови ги интензивираат своите емоции и горчина и откриваат колку се огорчени ликовите.

3. Зелена

Зелената боја може да симболизира здравје, лекување, младост и истрајност. Може да се види на крајот на „Гравитација“, каде што ликот на Сандра Булок, Рајан, излегува од водата. Тоа исто така означува нов живот, како Рајан да доби втора шанса за живот, повторно роден по искуство близу до смрт.


Спротивното од тоа може да се види во „Матрикс“. Во овој филм, зелената, која е боја на Матрикс, е спротивна на сината, бојата на реалниот свет. Тоновите му даваат на светот создаден од компјутерите болен изглед, како да се расипува, а исто така прави да се чувствуваме нелагодно и како да сме во опасност.

4. Сина

Сината може да биде смирувачка, мирна боја, поврзана со вера, задоволство, лојалност, хармонија, доверба и вистина. Оваа страна на бојата можеме да ја видиме во последната сцена на Труманското шоу, каде што ликот на Џим Кери се качува по скалите за да го напушти вештачкиот свет во кој живее. Тој е опкружен со сина вода и сино небо. Конечно ја откри вистината и откри излез во реалниот свет.


Спротивно на тоа, сината боја има негативна конотација во „Кралството Месечината“. Жолтата претставува добро во филмот, а главните ликови носат жолти бандани. Но, во овој филм има и антагонис, кој го игра Тилда Свинтон и таа носи сино палто и сина капа. Сината боја може да покаже недостаток на емоции и студенило.

5. Розова

Розовата е боја на љубов, невиност, чистота и среќа. Можеме да ја видиме оваа употреба на боја во хотелот „Гранд Будимпешта“, што ја нагласува детската романса помеѓу Нула и Агата, како и чистотата и подготвеноста на Агата да им помогне на другите.

Пинк може да биде и маскирано зло. Антагонистите кои носат розова боја можеби ќе посакаат да се покажат како пријателски и невини за да ги прикријат своите вистински намери. Во реалноста, тие се сурови и манипулативни. Ова можеме да го видиме во „Mean Girls“ или во „Хари Потер и Редот на Феникс“, каде Долорес Амбриџ секогаш носи розова боја, а целата нејзина канцеларија е исто така розова.

6. Бело

Белата боја може да означува чистота, невиност, љубов, мир и младост. Но, тоа може да значи и осаменост и смрт. На пример, во „Хари Потер и Даровите на смртта – Дел 2“, Хари речиси умира и го исполнува духот на Дамблдор. Целата позадина и нивната облека се сиво-бели. Таму, белото означува смрт, а во исто време, тоа може да биде симбол на мирот што Дамблдор го најде по неговата смрт и чистотата на намерите на Хари да се жртвува себеси за да спаси други.

7. Виолетова

Виолетовата е мистериозна боја, честопати поврзана со иднината и напредната технологија. Затоа, често се користи во научно-фантастични филмови, како што е на пример „Blade Runner 2049“.


Друга страна на виолетовата боја означува суровост и ароганција. Можеме да видиме дека главниот антагонист на „Принцезата и жабата“ носи пурпурна облека и тој е опкружен со оваа боја.

8. Портокалова

Портокаловата боја може да биде топла, енергична и ентузијастичка боја. Но, тоа исто така може да биде безживотно, безнадежно, опасно, па дури и мистериозно. Оваа „студена“ страна на бојата можеме да ја видиме во филмовите како „Mad Max: Fury Road“, каде го засилува апокалиптичното чувство и во „Blade Runner 2049“, каде што е прикажан Лас Вегас, град на духови.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *