7 симптоми на опасни болести игнорирани од страна на многу жени

Болестите што жените ги доживуваат можат да бидат подмолни, симптомите често не се разликуваат од обичните менструални болки. но, можете да бидете во предност доколку посетите лекар веднаш штом ќе забележите одредени загрижувачки знаци кои треба да ги научите да ги препознаете. На пример, луѓето на кои им е дијагностициран рак на дојка во рана фаза преживуваат во повеќе од 90% од случаите.

7. Зголемено мокрење

Зголеменото мокрење може да биде знак на нешто повеќе отколку само проблеми со бубрезите или уринарниот тракт. Може да укаже на хормонална нерамнотежа или укажува на тоа дека нешто не е во ред со вагиналната микрофлора. И ако често уринирате и се чувствувате многу жедни, тоа може да биде знак за дијабетес.

6. Неочекувано губење на тежината

Немојте да бидете премногу среќни ако неочекувано сте загубиле неколку килограми за краток временски период. Понекогаш, ова може да биде симптом на работи како што е Кронова болест, дијабетес тип 2 или рак. Во секој случај, овој симптом значи дека дефинитивно нешто не е во ред со телото.

5. Влакна на места каде што не треба да има влакна

Хирзутизам или прекумерна телесна коса значи дека во телото има премногу машки хормони. Промените на изгледот на лицето не се најлошиот дел од ова – оваа состојба може да доведе до неплодност, нарушување на метаболизмот или дури и зголемување на ризикот од рак на дојка и ендометријални заболувања.

4. Крварење по менопаузата

Жените често ја забележуваат крвта откако ќе ја имаат менопаузата. Оваа крв може да биде знак за рак на матката, цервицитис, миома и други опасни патолошки процеси.

3. Секоја промена во градите

Првите знаци на рак на дојка може да бидат многу тешки за забележување. Кога станува збор за болка во градите и лимфните јазли, веќе може да биде предоцна. Внимавајте на какви било промени: црвена или збрчкана кожа, грутки и така натаму.

2. Атипични екскреции

Вашето тело може да доживее некаков воспалителен процес или инфекција. За ова може да има многу причини, и треба да се консултирате со лекар веднаш штом ќе забележите дека нешто не е во ред.

1. Обилна менструација

Причините можат да бидат и многу едноставни (наследна состојба, приспособување кон климата, или премногу работа во теретаната) и многу сериозна (миом на матката, дисфункција на ендометриоза на тироидната жлезда). Дури и ако сте убедени дека е само наследна, треба да посетите лекар: тешките менструации можат да доведат до анемија.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *