Поголем дел од луѓето не сакаат да се ангажираат да го изгубат вишокот на килограми затоа што се плашат од ригорозни диети и напорни вежби. Но, овој процес не мора секогаш да е екстремен и тежок, понекогаш треба да се почне од едноставни работи кои ќе доведат до позитивни резултати.

1. Креирајте здрава доза на вода.

Многу е важно да се воспостави режим за внес на вода, така што вашето тело ќе напредува. Пијте 2 чаши вода со лимон во утринските часови за да го разбудите вашето тело, да го хидрирате вашиот празен стомак и да го забрзате метаболизмот. Потоа, пијте пред ручек, за да не прејадете и додека сте на ручек, тоа ќе ви помогне во варењето. Во 16 часот пијте повторно, поради долгиот период од ручекот и вечерата. Апсолутно треба да пиете на вечера или потоа за да ѝ помогнете на храната побрзо да се свари.

2. Мирисајте зелени јаболка или банани пред вашиот оброк.

Без разлика дали сметате дека ова е смешно мирисање на храна како банани или јаболка пред оброкот ќе го намали вашиот глад, што ќе ви помогне да јадете помалку отколку што првично би јаделе.

3. Запалете свеќа со мирис на ванила по вечерата.

Една студија покажала дека мирисот на ванила функционира чудесно кога се обидувате да изгубите тежина. Ги активира разните хемиски реакции во мозокот, со што се чувствувате помалку гладни.

4. Сликајте ги вашите оброци

Кога гледате во оброците одозгора, обидувајќи се да направите добра фотографија не можете да не забележите детали за вашата храна, која е совршена бидејќи може да ве натера да застанете за секунда и да преиспитате што ќе јадете. Можеби, ќе забележите премногу јаглехидрати на чинијата или нешто слично и ќе го смените изборот на храна.

5. Купете сини чинии

Ако се опкружите со сина боја, како на пример да ставите сини тапети или да јадете од сини чинии, ќе изгубите тежина многу побрзо. Една студија покажа дека сината боја го потиснува апетитот што ќе ви помогне да се чувствувате помалку гладни.

6. Јадете јајца за појадок и зачинета храна за ручек.

Докажано е дека конзумирање јајца за појадок помага да се постигне побрзо губење на тежината. И ако го комбинирате тој мал трик со јадење чили или црвена пиперка за ручек (иако не цело време), ова ќе ви помогне да го забрзате вашиот метаболизам.

7. Секојдневно пијте чаша вино.

Да, една студија покажала дека една чаша вино дневно може да ви помогне да ја намалите телесната тежина побрзо. Но, не претерувајте, бидејќи истата студија покажа дека луѓето кои пиеле повеќе од 2 чаши вино секојдневно имале повеќе потешкотии во губењето на вишокот на килограми.