6 едноставни трикови со кои чевлите ќе изгледаат исти како на денот кога сте ги купиле

Ако некогаш сте забележале несовршености на чевлите, не брзајте да ги поправите кај професионалец. Можеби сè може да се коригира поедноставно со помош на средства во домот. Дали ова звучи премногу добро за да биде вистина? Погледнете ја нашата статија за да дознаете повеќе.

6. Избришете ги чевлите со банана, а потоа со салфетка.

Кората од банана и салфетката можат да направат вашите чевли да го вратат стариот сјај.

5. Избришете ги патиките со гума за бришење.

Потребна ви е обична гума за бришење со која ќе поминете по гумената површина на патиките.

4. Користете турпија за да ја отстраните нечистотијата од обувките.

Турпијата многу помага кога сакате да ги исчистите обувките од велур. Едноставно искористете го на проблематичните места и пооф – сè е чисто!

3. Користете средство за чистење на стакло за да направите вашите кожни чевли да заблескаат.

Освен што ќе блескаат ќе имаат и пријател мирис.

2. Отстранете ги гребнатинките од кожните чевли

Постои одличен производ наречен Течна кожа која може да се најде во било која продавница за мебел.

1. Отстранете ги дамките од сол од кожните чевли.

Ако на чевлите има видливи дамки од снег или сол, се мешаат вода со оцет, потоа земете четка за заби и поминете ги местата за кои е потребно чистење.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *