Повеќето луѓе од прва рака знаат каква е завсноста од овој ароматичен напиток, а шолја топло кафе е утринска рутина за скоро секој возрасен човек.

Легендарниот композитор Бетовен исто така бил обожавател на кафето, дури малку повеќе опседнат, при што секој ден си варел по 50 шолји кафе, а живеел до 83-годишна возраст.

Денес низ низа 7 важни факти, докажуваме дека кафето не само што не е штетно по нашето здравје, туку воедно му помага на телото да се справи со бројни здравствени проблеми.

5  докажани факти за кафето

1. Ја зголемува мозочната активност

Факт е дека благодарение на кафето, човекот станува повнимателен и посконцентриран. Но, тоа не е сè. Научно докажано е дека кафето засладено со шеќер придонесува за зајакнување на мозочните зони, неопходни за правилно извршување на сите телесни функции. И сетоа тоа благодарение на комбинацијата од коефин и глукоза.

2. Го зголемува крвниот притисок

Доколку страдате од низок крвен притисок, тогаш кафето е идеалниот лек за вас. Но, доколку имате хипертензија со висока тахикардија, сепак во таков случај се препорачува да го избегнувате овој напиток.

3. Го зајакнува имунолошкиот систем

Научниците, преку бројни истражувања докажаа дека колку повеќе луѓето дневно консумираат кафе, толку повеќе ги намалуваат шансите за прерана смрт. Истовремено, се смета дека најдобриот внес на количество е 3 шолји кафе дневно.

4. Ја ублажува главоболката, го намалуа стресот и депресијата

За луѓето кои често страдаат од главоболка или мигрена, кафето е совршеното решение за овој проблем. А истовремено, самото консумирање на кафето го зголемува производството на серотонин т.е хормонот на среќата.

5. Помага во процесот на слабеење

Кофеинот го поттикнува лачењето на хормонот лептин, кој го забрзува процесот на слабеење и му помага на телото успешно да се ослободи од вишокот килограми.