И покрај тоа што веќе изминаа 2 децении од смртта на омилената принцеза Дијана, таа и понатаму останува да биде пример и инспирација за цел свет.

Меѓу другото, Лејди Ди важеше и за неверојатна модна икона, која едноставно пленеше со својот извонреден стил, а во продолжение ги претставуваме 5 модни трендови кои самата таа ги започна, а кои и денес се популарни и омилени во модната индустрија:

1. Кратката коса

2. Синиот молив за очи

3. Украси во косата

4. Природен сјај на кожата, без многу шминка

5. „Банана“ фризура