Никогаш не е доцна да започнете да се грижите за вашата кожа, иако вистина е дека колку порано започнете, толку подобро за вас.

Покрај бројните совети и трикови, постојат одредени златни препораки, кои доколку започнете да ги следите и практикувате, тоа може да резултира со долгорочни придобивки за вас.

Како што одминуваат годините, кожата се регенерира помалку лесно, а на ова се додава и појавата на акни, дамки, брчки и други непријатности кои се чини дека не сакаат да одат никаде и долго се задржуваат на кожата.

Соочени со толку многу дерматолошки проблеми, ви откриваме 5 тајни на дерматолозите (кои патем се многу лесни за следење), така што ќе изгледате беспрекорно и блескаво, без разлика колку години имате.

1. Ексфолијација

Доколку сте една од оние дами кои практикува ексфолијација еднаш неделно, време е да започнете да го правите тоа двапати или трипати неделно, со цел да ја поттикнете регенерацијата на кожата и клетките, со што можете да обезбедите дополнителна помош на вашето тело за да се чувствувате обновени.

2. Серум со витамин Ц

Вашиот нов најдобар пријател е овде, истиот што ќе ви ја даде хидратацијата што ви е потребна додека ви помага да се борите против слободните радикали.

3. Изложеност на Сонце

Сè повеќе и повеќе дерматолози повторуваат дека нанесувањето крема со заштитен фактор треба да стане главен дел од нашата рутина за убавина. Во моменто постојат креми со заштитен фактор за сите типови кожа, дури и за сите вкусови, од фоторезистенција на бои до некои кои се борат против загадувањето и зрачењето од електронските уреди.

4.  Многу подлабоко од површината

Да, инвестирањето во креми е супер работа, но како да ја поттикнете младоста одвнатре? Покрај тоа што со кремите се негуват само првите слоеви на кожата, потхранувањето на кожата одвнатре може да ве направи да изгледате помладо засекогаш, а не само да ви даде ефект од неколку часа. Затоа ви препорачуваме да направите третмани за лице во бањата или со специјализиран дерматолог (На пример, може да пробате третмани со кислород). Започнете да ги практикувате барем еднаш месечно и за кратко време, ќе ја забележите разликата.

5. Ретинол

Вашиот друг најдобар пријател, покрај витаминот Ц. Првото нешто што треба да го знаете за ретинолот е дека мора да го чувате подалеку од сончева светлина. Исто така, започнете да го практикувате двапати неделно, заедно со остатокот од вашата рутина за убавина и прочистување на кожата. Поконкретно, ретинолот нанесете го веднаш по нанесувањето на тоникот за лице и ќе забележите како вашето лице се буди со различна, многу поенергична текстура.

Младешкиот и затегнат изглед се резултат на постојаната нега на кожата, која е од голема важност за нашето здравје. За таа цел, секогаш е најдобро да ги следите препораките на светските дерматолози, а покрај тоа, доколку ви е потребен професионален преглед, совет и третман, дозволете за вашата кожа да се погрижи врвниот тим при дерматолошко естетска ординација – Др. Анчевски.