Појадокот е најважниот оброк во текот на денот. Потребно е истиот да ни ја даде потребната енергија за правилно функционирање во првата половина од денот.

Воедно, појадокот треба да ја поттикне функцијата на цревата и да ја забрза работата на метаболизамот, до крајот на самиот ден.

Доколку не сте појадувале квалитетно и правилно, тогаш постои поголем ризик во текот на денот да се чувствувате гладни и да се прејадете. За да се избегнат овие ситуации, појадокот треба да биде здрав и балансиран, богат со протеини, незаситени масти и сложени јаглехидрати.

За таа цел, за денес ви претставуваме 5 идеи на квалитетен појадок за секој ден од неделата:

Сите овие кулинарски комбинации се богат извор на витамини, минерали и хранливи влакна, односно сето што му е потребно на организамот во утринските часови.

1. Овесни снегулки со јаболко и цимет

2. Кисело млеко и шумско овошје

3. Јајца и грејпфрут

4. Млечен напиток од банана

5. Зелен напиток од лиснати зеленчуци, банана, мед и бадемово млеко