5 чекори на корејска рутина за нега на кожата од кои можете да изгледате 15 години помлади

Сите забележуваме дека жените од Азија успеваат да останат млади подолго од жените во Европа. Се разбира, гените играат огромна улога тука, но најважен фактор е секојдневната нега. Корејките имаат многу различни системи за нега на кожата, но има одредена рутинска процедура за нега за која се верува дека е најефективна.

1. Чистење со масло

Првиот чекор од оваа корејска рутина за нега на кожата е чистењето. Можете да го направите тоа со обично парче памук или сунѓер направен од растение наречено Amorphophallus konjac. Овој сунѓер е хипо-алергентен и ви овозможува да ја очистите вашата кожа длабоко и внимателно, да ги излупите мртвите клетки и да го нормализирате балансот на pH. Жените ид Кореја претпочитаат употреба на хидрофилни масла.

2. Чистење со вода

Се чини дека чистење на кожата по втор пат не е потребно. Но, корејските жени знаат тајна: во оваа фаза, неопходно е да се отстранат остатоците од маслото, потта и прашината.

Ние често ги користиме јајцата како состојка за маски за коса, но во Кореја жолчката и производи од жолчка се користат за нега на лицето.

3. Пилинг и отстранување на црнки

Ова е еден од најважните чекори на патот кон совршената кожа. Кога мртвите клетки се отстрануваат, другите производи можат длабоко да навлезат во кожата и можат да бидат поефикасни. Како што се испоставува, слатката храна може да биде корисна.

На пример, маска направена од црн шеќер е одлична за пилинг на кожата, отстранување на црнки и себум. Ако редовно ја користите, кожата ќе стане помала и почиста. И вулканските маски се исто толку популарни и имаат мат ефект. Тие се многу ефикасни против акните.

4. Крем за очи

Кога се грижат за својата кожа, жените од Кореја посветуваат големо внимание на тенката кожа околу нивните очи. Ако користите крем, бидете внимателни кога го нанесувате на кожата со врвовите на прстите. Не притискајте премногу силно и не ја истегнувајте кожата.

Тие исто така користат посебни парчиња кои содржат златен прав и прав од црни бисери. Тие ги отстрануваат темните кругови и ја подобруваат циркулацијата на крвта.

5. Серуми

Ова е еден од најважните чекори. Важно е да знаете кој проблем сакате да го решите во овој момент. Во зависност од целта, треба да го изберете вистинскиот производ. Корејската индустрија за убавина е навистина инвентивна со нивните состојки, од кои некои се наоѓаат во … мочуриштата! Серумите со 20% екстракт од тресет ќе ја направат кожата еластична и без брчки. Постои причина зошто се користи таква чудна состојка: има многу добри регенерирачки карактеристики. Во древни времиња, Египќаните и Римјаните користеле тресет да ги лекуваат раните.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *