Има голем број на диети, но не се сите ефикасни. Некои од нив се дури и штетни за нашето здравје. За да најдете ефикасен и здрав метод кој ќе ви покаже резултати за 1 месец, ви препорачуваме да ја прочитате оваа статија.

Циклична диета

Цикличната исхрана нема ништо заедничко со другите диети кои бараат оддеднаш да престанеме да конзумираме доволно калории за подолг временски период. Напротив, луѓето кои ја измислиле оваа диета тврдат дека таквите методи го шокираат нашето тело, предизвикувајќи тоа да штеди енергија и да го забави нашиот метаболизам.

Главни карактеристики

Стандардниот формат за циклична диета е 5-6 дена исхрана со ниски хидрати и 1-2 дена јадење високи јаглехидрати. Австралиските научници сметаат дека долгите рестриктивни диети доведуваат до адаптивна термогенеза. Тоа значи дека телото ги успорува сите процеси за да преживее додека гладувате. Цикличната исхрана ви овозможува да го избегнете процесот на термогенеза и вашето тело продолжува активно да согорува калории.

Можни несакани ефекти

Активна сила и кардио вежби кога нивото на гликоза е екстремно ниско, се забранува за луѓе кои страдаат од срцеви заболувања. Оваа диета не се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со бубрезите, црниот дроб или дигестивниот систем.

Аткинс диета

Оваа високо-протеинскадиета со намалена употреба на јаглехидрати ја развил кардиологот Роберт Аткинс.

Главни карактеристики

Ако ја следите оваа диета, ќе треба да го намалите бројот на јагленохидратите што ги консумирате и да го зголемите количеството протеини. Исхраната начага јајца, пилешко без кожа, риба со масти и морски плодови, нискомасни млечни производи, тврдо сирење и тофу. На почетокот, не ви е дозволено да консумирате овошје, шеќер, мешунки, зрна, ореви, тестенини, слатки колачи или алкохол; но откако индукцијата ќе заврши може полека да додадете некои од овие производи. Вие нема да умрете од глад бидејќи можете да јадете колку што сакате храна која содржи протеини. Сè на сè, поради недостаток на јаглехидрати, вашето тело мора да ја извлече енергијата од резервите на масти.

Можни несакани ефекти

Бидете трпеливи додека ја практикувате оваа диета: не е балансирана. Бидејќи ќе имате недостаток на јаглехидрати, ова може да доведе до главоболки, замор, вртоглавица и запек. Мора да се надополнуваат микроелементите со витамини. Диетата е забранета ако страдате од одредени болести (на пример, дијабетес). Значи, пред да почнете да ја следите оваа диета, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Волуметриска диета

Оваа диета беше развиена од Барбара Ролс, професор по хранливи науки на Државниот универзитет во Пенсилванија. Главната идеја за нејзината исхрана е тоа што не треба да се грижите за количеството храна што ја јадете, можете да јадете колку што сакате.

Главни карактеристики

Вие не треба да избегнувате да јадете нездрава храна. Работата е во тоа што мора да јадете нискокалоричен производ пред да јадете високо калоричен оброк. Во таквата нискокалорична храна спаѓаат: зеленчук, супи, смути и така натаму. Така, ги елиминирате чувствата на глад и се чувствувате полни. Различни студии докажуваат дека системот функционира и истакнува дека намалувањето на густината на менито им помага на луѓето да изгубат телесната тежина, да останат приберени и да научат да го контролираат гладот.

Можни несакани ефекти

Не постојат контраиндикации.

Јајце диета

Јајце диетите се навистина корисни ако ги следите сите потребни правила. Јајцата содржат протеини кои се исклучително важни за нашата кожа, нокти и коса. Постојат 2 видови на ефективни јајце диети: долгорочни и краткорочни. Но, краткотрајната исхрана има премногу контраиндикации, па затоа препорачуваме да ја следите долготрајната диета.

Главни карактеристики

Ако сакате да ја пробате долгорочната исхрана, ќе треба да трае 1 или 2 недели. Вашиот доручек ќе се состои од 2 јајца и 1 грејпфрут, вашиот ручек ќе се состои од јајце, грејпфрут или салата без прелив, а за вечера, ќе имате 1 јајце и 3,5 гр. ниско-масно месо или риба со зеленчук . Не додавајте сол на вашата храна – посипете малку сок од лимон на вашето јадење.

Можни несакани ефекти

Оваа диета е прилично балансирана. Додека вие не избегнувате да јадете било кој од овие производи, вашето тело нема да страда од недостаток. Вие само треба да бидете сигурни дека не сте алергични на грејпфрут. Исто така, се препорачува да се намали бројот на вежбање неделно, за да не се исцрпи вашето тело.