Рецептите за брзи и евтини салати, притоа вкусни, но и диетални се речиси сон на секоја жена. Постојат многу такви опции, но денес ви ги откриваме најдобрите 3.

Следните 3 вкусни салати со јајца совршено ќе ја надополнат вашата трпеза и ќе го збогатат вашето секојдневно мени, а како бонус од нивното консумирање ќе добиете тенка половина и конечно ќе се ослободите од масните наслаги, односно ќе ви помогнат да имате витка линија и тенка фигура:

1. Салата од пченка и јајца

Потребни состојки

 • 4 јајца
 • 200 гр конзервирана пченка
 • 150 гр тврд кашкавал
 • 4 супени лажици мајонез

Начин на подготовка

Изрендајте го кашкавалот во покрупна форма. Следно, прецедете ја течноста и сварете ги јајцата, а потоа отстранете ја нивната лушпа и исечете ги на ситни коцки. Измешајте ги сите состојки заедно до длабок сад, а на крај додадете го мајонезот и повторно добро измешајте. Салата може веднаш да ја консумирате.

2. Салата од авокадо и јајца

Потребни состојки

 • 5 јајца
 • 1 авокадо
 • 1 лук
 • 2 супени лажици кисело млеко
 • 1 кафена лажица сок од лимон
 • 1 кафена лажица сенф
 • Сол и мелен црн пипер по ваша желба

Начин на подготовка

Поставете ги јајцата во вода и сварете ги. За да го подготвите сосот за истите, измешајте го киселото млеко, сенфот, сокот од лимон и зачините. Излупете го лукот и исечете го на ситни парчиња. Излупете го и авокадото и заедно си јајцата, исечете ги на парчиња со средна големина.

Измешајте ги сите состојки во длабок сад, а потоа поставете ја салата да се вари малку. Сервирајте ја готовата салата и декорирајте ја со зеленчук по ваш вкус.

3. Салата подготвена од омлет и моркови

Потребни состојки

 • 4 јајца
 • 250 гр моркови
 • 200 гр конзервирана пченка
 • 1 супена лажица брашно
 • 3 супени лажици мајонез
 • 50 мл сончогледово масло
 • Сол по ваш вкус

Начин на подготовка

Скршете ги јајцата и посолете ги. Следно, додадете во истите и брашно и добро измешајте ги состојките. Од добиената смеса, испечете тенки палачники.

Во голем сад измешајте ги морковите, тенко исечените палачники, пченката, зачините и мајонезот. За да ја направите салатата побогата, може кон истата да додадете и шунка или пилешки гради.