Според статистичките податоци објавени од страна на Меѓународното здружение за естетска пластична хирургија, во 2017 година, 17 милиони жени побарале ботокс, со цел да ја затегнат кожата на лицето и вратот! Иако ботоксот може да биде лесен начин за излез, особено кога некој има финансиска способност да го стори тоа, постојат многу природни начини на кои можете да се ослободите од „вишокот“ на кожа од лицето и вратот.

Нанесете сок од краставица

Краставици и сокот од краставици прават чуда кога станува збор за нега на кожата. Тие се изобилува со силикатни минерали, кои се суштинска компонента за здраво ткиво на кожата и аскорбинска киселина која може да го спречи задржувањето на водата во кожата. Кога се нанесува локално, краставиците можат да извлечат токсини од порите на кожата и да го затегнат колагенот под кожата.

Како да се користи:

 • Земете 1 краставица, излупете ја и исечете ја на мали парчиња.
 • Се меле 10 до 20 секунди додека не стане воден сок.
 • После тоа, ставете го во цедилка и одделете ја водата од пастата.
 • Измијте го лицето како што нормално би го сториле ноќе.
 • Натопете го сокот на подлога од памук и потоа нанесете го на лицето, вратот и градите.
 • Оставете 20 минути додека не се исуши.
 • Измијте го лицето со ладна вода и исушете го.
 • Повторувајте го овој метод двапати неделно.

Измешајте сода бикарбона и кокосово масло

Комбинирајќи ги двете заедно, ќе можете да ѝ направите пилинг на кожата, да ја навлажнете и да ја масирате, што ќе го подобри протокот на крв под кожата и ќе предизвика производство на колаген.

Како да се користи:

 • Пополнете 1/4 тегла со кокосово масло (одберете тегла со капак за да можете да ја складирате за подоцнежна употреба).
 • Додадете 3 лажици сода бикарбона и добро мешајте додека не стане паста.
 • Во утринските часови, измешајте 1 лажиче од пастата и масирајте го целото лицето и вратот 1-2 минути (избегнувајте ја деликатната област околу очите).
 • Нека постои 10 минути.
 • Измијте се со ладна вода и исушете го лицето нежно со крпа!
 • Повторувајте го ова 2 пати неделно.

Измешајте белка од јајце и мед

Медот е богат со антиоксиданти, може да ја отстрани нечистотијата и да навлезе во кожата. Покрај тоа, тој е хигроскопски, како глицеринот, што значи дека ја хидрира кожата и ја апсорбира водата од околината. Според една студија од центарот за истражување на Agocampu Rennes Sciences et Technologie, се докажало дека белките од јајце ги намалуваат брчките. Научниците откриле 69 главни протеини кои ја ревитализираат и затегнуваат кожата кога се применува локално.

Како да се користи:

 • Одделете 1 белка од жолчка во сад.
 • Додадете 2 лажици мед и добро мешајте додека не стане паста.
 • Се нанесува на кожата, лицето и вратот
 • Остави да отстои 20 минути.
 • Измијте се со ладна вода
 • Повторувајте еднаш неделно.