Во текот на изминатите 100 години, идеалите за женска убавина се променија безброј пати. Марлен Дитрих, Мерилин Монро, Твиги, Анџелина Џоли- овие жени станаа идеали за стил и убавина, секоја во свое време. А секоја деценија може да се пофали со своја најубава жена на светот.

Еве кои дами беа во центарот на вниманието и на кои милиони луѓе им се восхитуваа и за кои сонуваа, започнувајќи од 1920-те години:

1920-те: Теда Бара

1930-те: Џин Харлоу и Марлен Дитрих

1940-те: Лорен Бакал и Лана Тарнер

1950-те: Мерлин Монро и Одри Хепберн

1960-те: Елизабет Тејлор и Твиги

1970-те: Фара Фосет и Ракел Велч

1980-те: Мишел Фајфер

1990-те: Шерон Стоун и Синди Крафорд

2000-та: Моника Белучи и Анџелина Џоли

2010-та: Бијонсе

2020-та: Бела Хадид