Готвењето е една од најсуштинските вештини, која му е потребна на човекот да преживее. Иако за него, готвењето е премногу лесно, за други е најкомплицираната работа што постои.

Сепак, готвењето не е научна фантастика, туку сè што ви е потребно е совршена организација, која ќе резултира со хармонично приготвена храна.

За таа цел, потребно е да ги знаете следните 15 трикови за готвење, кои дефинитивно ќе ја направат кујната забавно место:

1. За да добиете тенки и еднакви парчиња од кромид, користете лупачка за зеленчук

2. Продолжете го тројно животот на кромидот, ставајќи го истиот во сад со вода

3З. Додавањето на темна чоколада во филтерот за кафе, ќе го направи напитокот многу повкусен

4. Завиткајте неколку коцки лед во марамче и поставете ги над површината на јадењето кое го готвите.  На овој начин, тоа ќе ги апсорбира и ќе го отстрани вишокот маснотии

5. За да ја отстраните влажноста од компирот, истиот откако ќе го го излупите, ставете го на крпа или на салфетки и со истите, одозгора покријте го

6. За да се ослободите од миризбата на лук или кромид на вашите раце, истријте ги со парче нерѓосувачки челик, а потоа измијте ги со вода

7. За да ја спречите појавата на кафеава боја на јаболката, складирајте ги во сад со вода и притоа додадете неколку капки есенцијално масло од лимон

8. Одржете ја свежината на лебот, со ставање на парче целер во нивната ќеса

9. За да го спречите гниењето на доматите, складирајте ги така што ќе ги свртите надолу и ќе ги поставите на собна температура

10. За ги спречите солзите предизвикани при сечењето на кромидот, истиот ставете го во фрижидер на 15 минути, пред да го сечете

11. Отстранете ги стеблата од магдоносот или коријандерот, така што истите ќе ги поставите низ дупчињата на садовите наменети за цедење и потоа ќе ги извлечете, предизвикувајќи сами да се скинат

12. Пред пржењето, додадете малку сол во садот, за да спречите храната да апсорбира премногу масло

13. Доколку во некој рецепт ви се потребни масло, мед или други погусти супстанци, тогаш при мерењето, прво во садот за мерење додадете го маслото, за да следните погусти состојки можат полесно да се отстранат по нивното мерење

14. Избегнете го непријатниот мирис на пржената храна, при самото пржење, на дното на садот поставете кори од јаболко

15. Користејќи забен конец, совршено исечете го тестото, без притоа истото да изгуби од својата форма