Водните спортови, особено синхронизираното пливање или уметничкото пливање, бараат сила, флексибилност и многу издржливост. Како гледачи, за неколку минути го гледаме конечниот резултат од цела програма и тежнееме да ги занемариме долгите денови на вежбање и усовршување на техниките што предходеле. Нема сомнение дека кога овие спортисти ќе влезат во базенот, тие пливаат и се движат како вистински сирени.

Сакаме да ви прикажеме 13 факти за тренирањето на пливачите во оваа категорија, што го прават овој спорт уникатна дисциплина.

Користат желатин за да ја држат косата уредна додека пливаат.

За да ја задржат косата на место кога пливаат спортистите користат желатин без вкус. Тие едноставно го мешаат производот со вода и го нанесуваат на нивната коса за да ја обликуваат и направат да изгледа уредно непосредно пред да се натпреваруваат. Единствениот начин да го отстраните желатинот е да ја исплакнете косата неколку пати со топла вода.

Тие ја имаат најдобрата технологија кога станува збор за под вода

Музиката е клучна во натпреварите во синхронизирано пливање, бидејќи спортистите треба да бидат во ритам. За да ја слушаат музиката кога се под вода, во базените се посавени специјални звучници.

Тие тренираат интензивно за она што на крајот е чин од 4 минути.

Иако претставите траат само 2-4 минути во зависност од бројот на луѓе кои учествуваат, најголем дел од тоа време поминува во вода. Затоа тимот за синхронизирано пливање вежба десет часа дневно, шест пати неделно. Тие треба да работат на издржливоста, капацитетот на белите дробови и прецизноста на нивните движења.

Тие не можат да носат подводни очила.

Уметничките пливачи не смеат да носат подводни очила, бидејќи на судиите им е важно да им го гледаат изразот на лицето. Употребата на очила би ги попречила способностите на судиите да ги оценуваат нивните лица додека настапуваат. Единственото нешто што им е дозволено да носат се штипки за нос.

Носат шминка.

Тие ставаат професионална водоотпорна шминка за да ги истакнат своите карактеристики. На овој начин судиите можат да ги видат нивните изрази за време на настапот.

Тие тренираат за да го зголемат капацитетот на белите дробови.

Спортистите поминуваат многу часови на обука под вода така што нивниот капацитет на белите дробови се зголемува. Ова му помага на телото подобро да го користи кислородот со тоа што поефикасно го апсорбира и на тој начин ја намалува веројатноста за развој на респираторни заболувања како што е астмата.

Тие се депилираат или бричат.

Веројатно сте забележале дека сите пливачи се совршено „мазни“. Многу луѓе мислат дека ова е естетски избор, но всушност постои техничка причина што ја поддржува оваа одлука. Влакната ја зголемуваат отпорноста на водата кога пливачот се движи, а телото без влакна ја зголемува чувствителноста.

Тие ги користат речиси сите мускули на телото.

Пливањето е еден од најинтензивните спортови и може да биде исклучително напорно и на аматерско и на професионално ниво. За време на нивниот тренинг, спортистите ги користат речиси сите мускули на своето тело.

Тие користат млеко за лекување на иритирани очи.

Професионален спортист препорача „млечна бања“, бидејќи тоа може да ја ублажи иритацијата на очите предизвикана од хлорот. „Наполнете сад со малку млеко, ставете ја главата во него и отворете ги очите неколку секунди. Повторете неколку пати додека не почувствувате олеснување. Ако носите контактни леќи, се препорачува да ги извадите пред да ја испробате оваа техника“.

Тие тренираат за да имаат поголема флексибилност на прстите на нозете

За оптимални перформанси неопходна е одлична флексија на стапалата и нозете. За да го постигнат ова, пливачите седат на подот со испружени нозе додека се обидуваат да го допрат подот со прстите.

Температурата на водата е секогаш регулирана.

Водата во базенот мора да биде помеѓу 25 и 28 степени Целзиусови. Длабочината треба да биде минимум 2,0 m, додека препорачаната е 3,0 m. Ширината на базенот треба да биде 25,0 m, додека секоја лента треба да биде широка 2,5 m. Целосната должина на еден олимписки базен е 50 метри.

Тимската работа е клучна за победа на натпревар.

Во уметничкото пливање има дуети и тимови од 4 до 8 учесници. За рутините спортистите треба да се надополнуваат. Бидејќи изведуваат многу движења неопходно е совршено да се совпаѓаат, секој детал е важен кога станува збор за оценувањето.

Тие не смеат да го допрат дното на базенот додека се натпреваруваат.

Знаеме дека движењата и пируетите на спортистите се разновидни. Но, за време на изведбата, кога ги прават вртењата и кревањата, никогаш не смеат да го допрат подот.

https://www.nane.mk/wp-content/uploads/2021/11/d100205c1faf5af914ee6b51a3-860x452.jpghttps://www.nane.mk/wp-content/uploads/2021/11/d100205c1faf5af914ee6b51a3-400x214.jpgКристина И.НекатегоризираноВодните спортови, особено синхронизираното пливање или уметничкото пливање, бараат сила, флексибилност и многу издржливост. Како гледачи, за неколку минути го гледаме конечниот резултат од цела програма и тежнееме да ги занемариме долгите денови на вежбање и усовршување на техниките што предходеле. Нема сомнение дека кога овие спортисти ќе влезат...Секој ден нешто свежо