Секој знае дека навиките како пушење цигари или консуумирање многу нездрава храна може да имаат негативно влијание врз нашето здравје, но има многу помалку познати штетни навики кои исто така се дел од нашето секојдневие.

За денес ви откриваме кои се тие 12 од најчестите  секојдневни навики кои полека и тивко го  нашето здравје.

1. Го ставаме паричникот во задниот џеб

Секој што носи паричник знае дека најзгодно место за чување е во задниот џеб на фармерките. Но, иако тоа може да биде практично, сепак дефинитивно не е здраво. Седењето на вашиот паричник дури и за краток период од 15 минути може да предизвика поместување на ‘рбетот и’ рбетниот лигамент ќе започне да се менува.

Ова на крајот ќе создаде асиметрија што може да го наруши нормалното усогласување на ‘рбетот. Седењето на вашиот паричник долго време може да предизвика хронична болка во грбот, ишијас и функционална сколиоза.

2. Ги носиме електронските уреди во кревет со нас

Неодамнешните истражувања покажаа дека користењето електронски уреди пред спиење влијае врз нарушувањето на нашиот сон и го намалува квалитетот на спиењето. Сепак, анкетата спроведена од Националната фондација за спиење покажува дека околу 89% од возрасните и 75% од децата имаат најмалку еден електронски уред во нивната спална соба.

Не само што редовно користење на електронски уреди пред спиење му штети на квалитетот на нашиот сон, туку тоа исто така предизвикува да се здебелиме и во текот на денот да чувствуваме голем замор. Исто така, тоа влијае на нашето ниво на продуктивност, можностите за учење и нивото на стрес. Изолирањето од електронските уреди барем еден час пред спиење може во голема мера да го подобри квалитетот на спиењето и да го зачува нашето здравје.

3. Ги миеме рацете со врела вода

Различни истражувања потврдија дека топлата и ладна вода се подеднакво ефикасни при убивањето микроби и отстранување на бактериите од нашите раце. Според овие студии, било да е 38°C или 16°C, температурата на водата не игра важна улога во намалувањето на бактериите. Покрај тоа, докажано е дека ладната вода е всушност поздрава за нашите раце отколку топлата вода.

Иако е познато дека топла вода убива бактерии, постои погрешна перцепција за тоа. Топла вода не убива бактерии – туку скоро зовриена вода ги убива, затоа медицинските инструменти се варат за да се стерилизираат. Со оглед на тоа дека миењето на рацете со врела вода не е паметна идеја и избор, користењето ладна вода е далеку подобра алтернатива. Зошто? Бидејќи миењето на рацете со топла вода ќе ја омекне кожата, правејќи ги вашите раце поранливи на бактерии.

4. Пиеме од пластични шишиња

woman tourist drinking from bottle and relaxing

Логично би било да се претпостави дека пиењето од пластични шишиња е безбедна и здрава работа. Сепак, не сите материјали се подеднакво безбедни и еколошки. Пластичните шишиња претставуваат закана од хемикалиите што ги ослободуваат кога се изложени на високи температури.

На пример, ако го оставите шишето во вашиот автомобил во топол ден, површните слоеви на пластиката може да ослободат токсична хемикалија (бисфенол А) што може да ја загади водата што ја пиете. Оваа хемикалија може да влијае на вашиот ендокрин систем и да го зголеми ризикот од ендометриоза и карцином на дојка.

5. Ја консумираме храната пребрзо

Hipster Friends In Fast Food Rastaurant Eating Burgers

Повеќе истражувања покажаа дека консумирање и џвакањето на вашата храна премногу брзо може да доведе до неколку здравствени проблеми. Брзото консумирање може да доведе до зголемување на телесната тежина, па дури и да го зголеми ризикот од срцеви заболувања, дијабетес и мозочен удар.

Луѓето кои јадат пребрзо, исто така, во голема мера се прејадуваат, бидејќи потребни се приближно 20 минути од моментот кога ќе започнете да јадете за вашиот мозок да пренесува сигнали дека организамот е сит. Значи, можеби сте сити и продолжувате да јадете, но можеби тоа не го знаете бидејќи вашиот мозок нема доволно време да реагира и да сигнализира дека за ситост.

6. Четкање на забите веднаш после оброкот

И покрај тоа што некои од нас имаат тенденција да ги четкаат забите веднаш после оброкот, според повеќе истражувања, треба да почекате најмалку 30 минути откако ќе јадете пред да ги измиете забирњ. Нашите заби се заштитени со глеѓ, а киселините создадени од различна храна можат да ја оштетат заштитната глеѓ, што значи дека нашите заби се најранливи веднаш по оброкот.

За среќа, нашите тела имаат начин да ги балансираат високите нивоа на киселина со помош на нашата плунка, но за тоа е потребно време. Односно, четкањето на забите веднаш после оброкот значи дека ги напаѓате забите, дури и ако користите мека четка. Најдобро е да се дозволи плунката да си ја заврши работата и да ги балансира високите нивоа на киселина пред да ги измиете забите. Подобрата алтернатива би била да ја исплакнете устата со вода или да џвакате гума за џвакање без шеќер додека чекате да закрепнат забите.

7. Ги чистиме ушите со памучни стапчиња

Чистењето на ушите со памучни стапчиња всушност е повеќе штетно отколку добро. Според едно истражување, чистењето на ушите со памучни  го турка ушниот восок дополнително надолу во ушниот канал. Исто така, може да доведе до инфекции, оштетено ушно тапанче, ушна маст и тинитус.

Всушност, се препорачува да го оставите ушниот восок сам да испадне природно. Ушната ушна маст работи како филтер за ушниот канал, спречувајќи ги прашината и нечистотијата да влезат во него. Чистењето на ушите со памучни стапчиња ги прави ушите подложни на загадување. Сепак, доколку чувствувате потреба да ги исчистите ушите, чистењето на истите со крпа ќе биде доволно.

8. Користење на сушара за раце

Сушарата за раце е поеколошко решение од хартиените крпи, но таа сигурно не е поздрава опција за нас. Едно истражувањењ покажа дека сушарата за раце во јавните тоалети пренесува фекални микроби врз нашата кожа. Механизмот што го користат сушарите за раце со дување на воздухот обично се склони кон пренесување на бактерии во воздухот на тоалетот.

Резултатите од ова истражување посочуваат дека многу видови бактерии, вклучително и спори и патогени микроорганизми, можат да се пренесат на вашите раце. Најдоброто нешто што треба да направите е да избегнете употреба на сушара за раце и да ги исушите рацете на старомодниот начин, со помош на хартиена крпа.

9. Пиеме премногу овошен сок

Познат факт е дека сокот од портокал е богат со витамин Ц, витамин Б и разни антиоксиданти. Всушност, пиењето на овошнен сок се смета за здрава навика. Сепак, пиењето премногу од истиот може да биде штетно за нашето здравје, бидејќи може да предизвика расипување на забите, дијабетес тип 2 и дебелина.

Причината зошто пиењето премногу сок е штетно за нас е затоа што содржи високи нивоа на фруктоза. Не е важно каков вид на сок пиете, бидејќи дури и соковите со највисок квалитет сè уште содржат значителна доза шеќер.

10. Консумираме премногу сол

Иако солта може да ја подобри вкусот на нашата храна со додавање на потребниот засилување на вкусот, сепак истата е штетна за нашето здравје. Количината на сол што ја консумирате има директен ефект врз вашето здравје, а тоа е поврзано со состојби како висок крвен притисок, срцеви заболувања и карцином на желудник.

Додека солта е од витално значење за нашето здравје, тоа ги тера нашите тела да задржат вода, а дополнителната вода го крева нашиот крвен притисок. На крајот на краиштата, високиот крвен притисок може да ви ја наруши функцијата на срцето, артериите и бубрезите.

11. Премногу спиеме

Спиењето е време кога телото се опоравува и самото се обновува. Би било погрешно да претпоставите дека повеќе спиење е еднаков на повеќе одмор и подобро здравје. Бројни истражувања докажаа дека прекумерениот сон со себе носи голем број на здравствени опасности.

Правилното количество на спиење варира од една до друга личност, но генералниот репер за добар сон е некаде помеѓу 7-9 часа. Се смета дека ова е оптимално време за спиење. Премногу спиење на редовна основа е поврзано со повисоки стапки на смртност, депресија, срцеви заболувања, дебелина и нарушено функционирање на мозокот.

12. Го поминуваме целиот ден седејќи

Кога луѓето работат, учат и се дружат, тие често ги прават овие активности на седечка позиција. А премногу седењето носи голем број здравствени проблеми што не треба да ги игнорираме. Седењето не вклучува огромно трошење на енергија, што значи дека не согорувате многу калории додека сте во седечка положба.

Од медицински аспект, ова значи дека премногу седење е поврзано со здравствени проблеми како предвремена смртност, дијабетес тип 2, кардиоваскуларни заболувања и дебелина. Доколку вашата работа вклучува седење во поголем дел од денот, обидете се да одморите од седење на секои 30 минути, да застанете додека разговарате на телефон или направите неколку кратки чекори и движења наоколу за да ги минимизирате негативните ефекти од премногу седење.