Дизајнерите советуваат кои парчиња облека не треба да се најдат во вашиот гардеробер, за да не изгледате постари отколку што сте. Како и нашата шминка, така и нашиот стил на облека треба да ја одразува возраста и треба да се менува како што старееме. Омилената блуза која изгледала одлично кога сме имале 18 години сега може да му наштети на нашиот изглед, така што ќе изгледаме како многу постара жена, без вкус за модата.

1. Мрежести хулахопки

Мрежестите хулахопки се соодветни само за одни ревии или стилски фотоснимки. Во секојдневниот живот, тие не само што изгледаат многу провокативно, туку можат да ве „остарат“ за 20 години. Треба да се даде предност на дебели монохроматски хулахопки без шаблони или украси. Таквите хулахопки ќе направат да изгледате елегантно и софистицирано.

2. Блузи со „лилјак“ ракави

Овие блузи стојат добро само на слаби жени, доколку сте покрупни или имате поголеми гради, од овие блузи ќе изгледате како да имате форма на „сијалица“.

3. Облека со форма на „вреќа за компири“

Облеката која не ја истакнува вашата силуета може да направи да изгледате многу повозрасни отколку што сте.

4. Комбинирање на „егзотични“ материјали

Секогаш е лоша идеја да комбинирате „егзотични“ материјали, доколку уживате да облечете нешто со животински принт внимавајте останатиот дел од облеката да е што е множно пообичен.

5. Кристали, принтови и други украси

Работите од проѕирни материјали или срца и кристали на облеката со сигурност ќе направат да изгледате постари. Ова не значи дека треба да се откажете од декорациите. Едноставно погрижете се да одговараат на вашиот стил на облека.

6. Маици со слогани

Избегнувајте маици со слогани, со светли и силни бои, кои ќе бидат модерни само една сезона. Наместо тоа бирајте парчиња со минималистички дизајн.

7. Облека во земјени тонови

Сиво-зелена, маслинка, темно-жолта,и кафеава облека не им одговараат на сите. Најчесто, тие ги истакнуваат брчките и му даваат на лицето нездрав изглед. Ве советуваме да ја замените монохроматската облека со „кожа боја“ или боја на кафето.

8. Облека која потсетува на тапацир или завеса

9. Екстра-топли обемни шапки

10. Ѓердани со бисери или масивни камења

Познатите ѕвезди се поретко носат масивни ѓердани затоа што тие не се елегантни и софистицирани.

11. Погрешен избор на деловен костум

Облечете косум кој најдобро и одговара на вашата силуета. Не бирајте исти бои, туку нема биде здолништето темно а палтото светло или обратно.

12. Облека со бројни додатоци

Облека со многу патенти, копчиња, прерамки и слично треба да се избегнува. Бирајте поедноставни работи.