Публиката секогаш најдобро ги памети бакнежите во филмските сцени, без разлика дали се полни со страст, нежни или пак, забранета љубов.

Бидејќи секое годишно време е време за љубов, во продолжение погледнете ги 11-те најглегендарни бакнежи некогаш прикажани на филмското платно:

1. Елизабет Тејлор и Ричард Бартон во „Клеопатра“

2. Џорџ Пепард и Одри Хепбурн во „Појадок кај Тифани“

3. Кери Грант и Ингрид Бергман во „Озлогласен“

4. Тоби Мегвајер и Кирстен Данст во „Спајдермен“

5. Вивиен Ли и Кларк Гејбл во „Однесени со виорот“

6. Џенифер Џоунс и Грегори Пек во „Двобој под Сонцето“

7.  Грејс Кели и Кери Грант во „Да се фати крадец“

8. Леонардо Ди Каприо и Кејт Винслет во „Титаник“

9. Мерлин Монро и Тони Керитс во „Некои тоа го претпочитаат жешко“

10. Деми Мур и Патрик Свејзи во „Дух“

11. Хамфри Богарт и Лорен Бакал во „Да се има и да се нема“