10 совети што можат да ви помогнат кога ќе се најдете во невоља

Во тешки ситуации, нашето тело често оди во борбен  режим, а нашиот ум потоа одлучува или да се соочи со проблемот или да избега. Почесто ова значи дека ќе бидеме нервозни. Меѓутоа, ако веќе знаеме што да правиме пред да се појави тешка ситуација, тоа може да ни помогне да се смириме. Погледнете ги овие совети и имајте ги на ум следен пат кога ќе се најдете во невоља.

1. Научете како да третирате убод од медуза.

Откако ќе се случи ова, треба да излезете од водата што е можно побрзо. Следно, ќе треба да го отстраните остатокот од убодот со пинцета – веројатно ќе ги видите остатоците од пипалата на вашата кожа. После тоа, натопете ја погодената област во топла вода околу 20 до 40 минути.

За помалку сериозни убоди, следете го третманот чистејќи ги раните секојдневно и користете облоги. За тешки, можеби ќе треба да одите во болница за да може да се администрира антиген.

2. Научете како да преживеете напад од ајкула.

Пред сè, обидете се да останете смирени и да не прскате вода околу вас, бидејќи ќе привлече повеќе внимание. Важно е постојано да се обидувате и одржувате контакт со очите со ајкулата за да спречите да ве фати неподготвени. Сега, ако забележите дека ајкулата оди во режим на напад, направете да изгледате што е можно поголеми . Ова ќе ја натера ајкулата да ве „почитува“ повеќе.

Направете го спротивното од ова ако изгледа дека само поминува и направете се помали. Меѓутоа, ако започне да ве напаѓа, мора да возвратите. Клоцајте ја и удрете ја со тупаница, и ако можете, сторете го тоа на нејзините чувствителни области, како што се жабрите. Не дозволувајте да оди зад вас. Ако успеете да ја исплашите, вратете се на брегот, полека, без да привлечете премногу внимание кон себе.

3. Научете да преживеете напад од мечка.

Прво, секогаш носете спреј за мечка со вас. Ако мислите дека може да има мечки наоколу, испуштете бучава – разговарајте си, пејте, свиркајте. Не оставајте храна на патеките бидејќи ова ќе ги привлече. Ако наидете на гризли мечка, не трчајте. Наместо тоа, полека повлечете се и бидете подготвени да користите спреј за мечка.

Обидете се да не се покажувате себеси како закана, да изгледате помали ако можете и не гледајте во очите на мечката. Ако ве „фати на пик“, легнета на земја и глумете мртви околу 10 до 20 минути додека гризлито конечно не се оддалечи. Додека го правите ова, легнете во позиција што ги штити главата и стомакот.

Ситуацијата малку се менува ако е црна мечка. Ако случајно ја пронајдете, направете да изгледате големи, мавтајте со рацете и стојте на земја. Ако ве нападне мора да возвратите. Обидете се да ја погодите мечката во носот или која било друга чувствителна област. Направете го ова додека црната мечка не побегне.

4. Научете што да правите ако ве нападнат во автомобил.

Едноставно кажано, не ризикувајте го животот. Дајте им го автомобилот затоа што, поверојатно е дека тие го сакаат само автомобилот. Ако имате деца со вас, важно е прво да ги извадите од автомобилот, а потоа оставете се што ќе ви кажат. Ако разбојникот случајно ви рече да се преместите и да ги пуштите да влезат, наместо тоа, излезете од автомобилот. Никогаш не останувајте во автомобилот кога тоа ќе се случи, ако можете да го избегнете.

5. Научете како да излезете од багажникот на автомобил.

Ако некогаш се најдете во несреќна ситуација да бидете заклучени во багажникот на автомобил, има неколку работи што можете да ги пробате за да се извлечете. Повлечете ја рачката за итно ослободување на багажникот. Ако тоа не работи, обидете се да го повлечете кабелот за ослободување на багажникот. Може да се обидете да ги скршите светлата на сопирачките и да го привлечете вниманието на луѓето на овој начин. На крај, можете да се обидете да избегате преку задното седиште, удирајќи го.

6. Научете како да третирате смрзнатини.

Можете да препознаете смрзнатини со црвенило на кожата, како и придружна болка. Ова се случува пред да стане бледо и цврсто. Ако се соочите со смрзнатини, еве како се однесувате: Прво исушете го местото со тапкање со парче сува облека. Бидете внимателни да не го триете затоа што ова може да го влоши. Потоа покријте ја погодената област со сува, чиста крпа за да остане заштитена.

Дојдете до место каде што можете да загреете малку вода. Идеалната температура би била околу  43ºC, но веројатно нема да имате начин да ја измерите, затоа одете според чуство. Треба да биде топло, но не и исклучително топло. После ова, натопете ја погодената област во вода и додајте повеќе топла вода додека  не видите дека кожата се враќа во својата нормаллна боја. Вашите сетила исто така ќе се вратат во нормала за ова време.

7. Научете како да пловите со користење на панталоните.

Прво, треба да ги соблечете панталоните и да ги врзете во јазол. Сега, како што би направиле со пластична ќеса, замавнете над глава доколу е можно за да ги наполните во воздух и врзете ги сите дупки од каде што тој може да излезе. Следно, ставете ја главата помеѓу врзаните ногавици и држете ја половината близу до телото, под водата.

 

8. Научете како да направите јаже од пластична кеса.

Можеби ќе ви требаат повеќе од една ќеса, во зависност од тоа колку долго треба да биде јажето. Но, прво, пресечете ги ќесите на половина, по средината. Следно, направете дупка на дното на секоја вреќа. Она што сега ќе го направите е да поставите половина од ќесатаниз таа дупка, а потоа да ја поминете низ сопствениот обрач, така што ќе се завитка околу неа.

Ова ќе направи да имате пластични нишки, подготвени за следниот чекор, што е додавање повеќе ќеси за да го направите вашето јаже подолго. Откако ќе ги додадете овие ќеси, ќе добиете место за закачување на нив за да можете да ги плетете сите заедно и да го направите јажето посилно. На овој начин, нема да се распадне толку лесно.

9. Научете што да направите ако сопирачките се престанат да работат.

Ако забележите дека сопирачките почнаа да ви откажуваат, тргнете ја ногата од гас што побрзо. Следно, ако имате време, вклучете ги светлата за опасност и направете бучава со вашата свирка за да ги предупредите другите да не се приближуваат до вас. Потоа, полека префрлете ги брзините надолу за да започнете да одите побавно. Додека го правите ова, обидете се да ги испумпувате педалите на сопирачката колку што можете посилно и побрзо, бидејќи можеби е доволно за да го запрете автомобилот.

 

10. Научете како да скршите врата.

Ќе треба да ја шутнете вратата на одредено место, кое е веднаш до бравата, а не самата брава. За поголема ефикасност, потпрете се на ударот, а потоа со петицата удрете ја вратата. Со ногата што е сеуште на земја, притиснете, давајќи му поголема сила на ударот. Направете го тоа на овој начин наместо да се обидувате да  скокнете на вратата или да го користите рамото за да го направите тоа. Можеби ќе се повредите ако го сторите тоа на тој начин.

 

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *