Постојат активности што секојдневно ги извршуваме без да обратиме внимание дали ги правиме правилно или не.

Понекогаш е подобро да ги погледнете овие секојдневни работи од различен агол. Се разбира, сите знаеме како да се истушираме или да ја измиеме косата, но дали го правиме тоа на најефикасен начин?

Денес ви откриваме на кои правилни начини треба да ги правиме вообичаените 10 секојдневни работи:

1. Како да ја измиете косата

Исушете ја влажната коса со маица наместо со крпа за да ја изедначите и полесно обликувате вашата фризура. Користете ги прстите за да нежно, со масирање го нанесете шампон во вашата коса. Според експертите, на корените никогаш не треба да нанесувате регенератор, туку само на краевите, со исправување на косата напред кон надолу.

2. Како да носите ранец на јавниот превоз

За да се заштитите од крадци додека сте на јавен превоз, подобро е ранецот да ви биде пред очи.

3. Како правило да го држите воланот

Најбезбедно место за ставање раце е на центарот (како што е прикажано на горната фотографија). Оваа позиција ги спречува воздушните перничиња да се отворат кон вашите раце, со што ќе се заштити главата и телото.

4. Како да ги четкате забите

Не треба да ги покриете целосно влакната од четката со паста, како што вообчаено е прикажано на рекламите. Во реалноста, потребно ви е сосема малку паста.

5. Како да нанесете фластер на пресечен прст

Исечете ги двата лепливи краеви на половина и залепете ги на прстот во вкрстена шема. Сега можете да направите што сакате, без да мора постојано да бидете внимателни..

6. Како да го поправите тесниот градник

Доколку вашиот градник е  премногу затегнат дури и кога големината на корпите е точна, тогаш употребете дополнителна задна лента, за да го зголемите обемот на градникот.

7. Како да ја прикачите тоалетната хартија

Најдобро е тоалетната хартија да се закачи со искинатиот крај свртен подалеку од ѕидот, а не кон него. Вака, вашите раце нема да го ѕидот, на кој може да има штетни бактерии на него.

8. Како да ги одржите рацете чисти

Само гелови чиј состав содржи не помалку од 60% алкохол се најкорисни. Другите санитарни средства не ги отстрануваат сите различни видови микроорганизми, во спротивно сепак ќе мора да ги измиете рацете.

9. Како да се истуширате

Како топлата вода, долгото капење ја суши кожата премногу, што резултира со појава на осип и чешање. Оптималното времетраење на квалитетниот туш е околу 10 минути.

10. Како да не направите грешки по вежбањето

По вежбањето, вашата основна температура на телото се зголемува, така што ако копнеете по ладен туш, не чекајте. Ладниот туш помага во процесот на закрепнување кога станува збор за вашите мускули. Ја намалува болката и им помага на мускулите побрзо да се вратат во нормала.

Вежбањето ги прави вашите мускулни влакна да користат гликоген за да го затоплат вашето тело. Ова е причината зошто надополнувањето на тие загуби брзо е од суштинско значење. Обидете се да јадете оброк што се состои од протеини и малку јаглехидрати, не повеќе од 30 минути по вежбањето.