Оваа прекрасна маска за лице од портокали ќе Ви помогне да добиете цврста и затегната кожа. Можете да ја подготвите во домашни услови и да ја користите секој ден. Портокалите се одлични антиоксиданси. Портокаловата маска чисти, освежува и хидрира и се препорачува за сите видови на кожа.

Состојки

  • 1 портокал
  • 2 лажици глина во прав
  • флаширана негазирана вода
  • вода од рози

Ставете ја глината во чинијата (не користете метална лажица или метална чинија), додадете го исцедениот сок од портокал и оставете го да остане 30 минути. Потоа измешајте ги состојките во хомогена мешавина, потоа нанесете ги на лицето и вратот и оставете ја маската 20 минути, а потоа отстранете ја со влажен памук. Измешајте ја водата од рози со негазирана вода во шишиња и измијте го лицето.