Што открива миризбата на телото за вашето здравје?

Се смета дека потта е главвна причина за лошата миризба на телото, сепак тоа не е целосно точно бидејќи всушност потта нема мирис. Непријатните мириси се создаваат од брзото размножување на бактериите во присуство на пот и нивното претворање во киселини, што на крајот го предизвикува непријатниот мирис. Што е најважно, миризбата на телото треба да се смета за причина за загриженост, бидејќи вели многу за можните здравствени проблеми како дијабетес, проблеми со црниот дроб или погрешна диета.

Природен рецепт против вртоглавица

Вртоглавицата може да биде предизвикана од повеќе од 300 причинители. Нејзините симптоми вклучуваат чувството на движење чувство на рушење при одење, мачнина и слично. Најчести причинители на вртоглавица можат да бидат положбената вртоглавица, воспаление на вестибуларниот нерв, Мениерова болест, тумор на слушниот нерв, пореметувања на протокот на крв во мозокот, промени на ткивото на вратниот ‘рбет, повреди, прекумерни напрегнувања на мускулите, постара возраст, напнатост, стресна вртоглавица и друго. Вртоглавицата може да се ублажи со помош на овој едноставен и природен рецепт:

Првото нешто што го забележувате на оваа фотографија открива важен факт за вашиот карактер

Има нешто во нашиот ум што нè тера да обрнеме внимание на различните можности и ова го открива нашиот вистински карактер. За да го докажеме ова, ви го презентираме овој тест во кој треба да ја разгледате сликата и да го дефинирате првото нешто што ќе го привлече вашето внимание.

Самоук скулптор создава неверојатни реалистични скулптури и сонува да стане новиот Микеланџело

Јаго Џакопо Кардило е неверојатен самоук скулптор од Италија, кој го преобразува мермерот и каменот во сложени реалистични парчиња и заради неговиот талент освоил илјадници луѓе. Уште кога бил дете 30-годишниот Џакопо бил фасциниран со еден од великаните, Микеланџело и сонувал да стане денешен еквивалент на скулпторот. И сигурно оди во вистинската насока.

Како да се третира складирањето на вишок течности во телото и како да се спречи нивното враќање

Дали сте забележале длабоки траги од не-толку-тесни чорапи на нозете во вечерните часови? Дали вашата тежина нагло се зголеми без причина? Дали имате едеми, целулит или кеси под очите? Ова може да бидат симптоми на акумулација на вишокот течности во вашето тело, што е непријатен синдром. Неопходно е да се консултирате со лекар за да се исклучат болести кои исто така можат да бидат придружени со едеми, како што се болести на бубрезите и циркулаторниот систем или метаболички нарушувања.

Само 3% од луѓето во светот можат да ја забележат мачката на оваа фотографија. Дали сте едни од нив?

Неодамна, голем број на фотографии се појавија на интернет, во кои се крие одреден предмет, а набљудувачите имаат крајна цел да го најдат. Голем број луѓе, колку и да имаат време на располагање, едноставно не можат да го најдат конкретниот објект. Една од овие фотографии е онаа што ја гледате подолу. Дали сте меѓу овие 3 проценти од луѓето кои можат да ја најдат мачката на оваа фотографија? Малку помош – мачката е црна. 

Еве кои хороскопски знаци кои имаат најмногу среќа во љубовта

Истражувачи од Англија направиле студија според која заклучиле дека овие 3 хороскопски знаци остануваат во романтична врска повеќе од 5 години. Главните критериуми според кои бил донесен заклучокот било времетраењето на врската, семејниот третман и заедничкиот живот. Претставници на сите хороскопски знаци одговарале на прашања поврзани со овие теми и по обработката на резултатите, биле идентификувани три знаци, чии љубовни врски се долги и кои најлесно го прифаќаат предлогот за брак од партнерот.

9 нешта кои мрсулите ги кажуваат за вашето здравје

Наоѓањето на вистинските симптоми може да ви помогне да ја добиете точната дијагноза за настинка или грип. И сето тоа преку бојата и вискозитетот на вашите мрсули тие можат да бидат проѕирни, лепливи, па дури и смрдливи. Доколку ги погледнете, можете да утврдите што не е во ред со вашето здравје и потоа да посетите лекар.

Јога за лицето: Апсолутно бесплатна и ефикасна алтернатива на пластична хирургија

Дали некогаш сте слушнале за фејсбилдинг или јога за лицето? И ова, патем, е уште еден ефикасен начин за зачувување на тонусот и еластичноста на кожата долго време, а сето тоа се должи на активната обука на мускулите на лицето. Секој може да го „моделира“ неговото лице, а прекрасната Лурдес Доплито ќе ве научи да го правите тоа правилно. 67-годишната жена е родена на Филипините и има развиено уникатна програма за лице. Одвојте само 20 минути на ден и гледајте како доживувате трансформација на лицето.

Едноставен, природен рецепт за лекување на дијабетес

Многу луѓе страдаат од дијабетес, но малкумина прават нешто друго освен она што го препишал лекарот! Во глобала за дијабетесот нема лек, но овој природен рецепт скоро да ги намалува сите негативни последици од дијабетесот. Смесата се применува 4 недели. Ова е рецептот:

Уметникот ја руши познатата „мачо-слика“ за познатите личности така што ги носи во нивниот розов свет

Скот Шејли е уметник од Охајо, во моментов сместен во Орландо, Флорида, кој себеси се нарекува надреалист. Неговата серија “The Pinks” има и дел од таа атмосфера, бидејќи Скот одлучи да ги прикаже озлогласените историски фигури во сосема ново светло…розово светло.

Семејство се шокирало откако им се вратило кучето кое исчезнало пред 10 години

Има многу приказни за исчезнување на миленичиња и нивното наоѓање и враќање на нивните сопственици, но приказната за црниот лабрадор Аби е нешто уникатно и убаво.

Едноставен тест кој ќе ја открие вашата психолошка состојба

За проценка на личноста, психолозите често користат проективни тестови кои вклучуваат двосмислени слики или мастило за да ги поттикнат одговорите кои можат да ги откријат аспектите на личноста на субјектот.

10 трикови со шминка за мрзливите дами кои сакаат да изгледаат прекрасно

Жените трошат 335 часа годишно на нивниот изглед. Ова значи дека поминуваат 2 недели годишно само во нанесување на шминка. Но, овој пат лесно може да се намали ако знаете неколку тајни. На крајот од текстот можете да видите како обичната дневна шминка да ја трансформирате во шминка за специјални пригоди. 

Еве како изгледаат познатите канали на Венеција без вода

За италијанскиот град Венеција, поплавите се честа појава. Овој факт го прави неочекуваниот пад на нивото на водата во каналите на градот навистина чуден. И зборуваме за прилично непријатно изненадување. Бидејќи не можете да ги возите оние прекрасни гондоли на суво. Единствениот позитивен аспект на ситуацијата е дека има многу можности за правење уникатни фотографии!

10 идеи за дизајн на домот кои се безнадежно застарени

Многу комплексни конструкции како тавани на повеќе нивоа и огромни гардеробери се застарени. Она што е навистина модерно и во тренд е едноставноста и еколошките материјали. Еве кратка и едноставна листа која ќе ви помогне да оцените дали дизајнот е во тренд или не.

Кративен сопруг: „Мојата сопруга сака кога ги извршувам домашните работи па затоа и праќам вакви фотографии за да ја ‘возбудам’.“

Кој рече дека домашните обврски не можат да бидат секси? Сигурно не овој човек, тој знае што сака жената и дека нема ништо посекси од маж кој знае како да ги заврши сите домашни обврски во куќата. Овој сопруг решил да ја расположи неговата сопруга така што и праќал „романтични“ фотографии од него додека го средува домот. За жал неговата идеја не функционирала баш како што сакал тој.

15 разлики помеѓу мачките и кучињата на кои е невозможно да не се насмееме

Постои бесконечна битка помеѓу сопствениците на мачки и кучиња, обидувајќи се да ги утврдат своите миленици како супериорни. За да ги повториме аргументите на двете страни, решивме да собереме некои од најсмешните стрипови на „Тие можат да разговараат“ за разликите меѓу саканите четириножни придружници.

10 предупредувачки знаци на згрутчување на крвта кои не треба да се игнорираат

Згрутчување на крвта се случува кога мала количина на крв ја менува својата течна состојба во поцврста за да го заштитат телото во случај на крварење. Тие обично не прават никакво зло на вашето здравје, но кога крвните згрутчувања се појавуваат во длабоките вени, тие можат да бидат крајно опасни. Ова се најистакнатите знаци на кои треба да обрнете внимание, за да ги препознаете симптомите на длабока венска тромбоза.

12 грешки во облекувањето кои прават да изгледаме неуредно

Кога зборуваме за неуреден изглед, ние обично замислуваме лице во искината или неуредна облека и мрсна коса. Сепак, постојат и други суптилни знаци и скриени детали кои што може да направат да изгледаме неуредно.

18 „женствени“ фотографии рекреирани од мажите со одлична смисла за хумор

Постојат милиони фотографии на интернет и социјални мрежи кои можат да се поделат на „машки“ и „женски“ фотографии. Но, најсмешните се оние каде што храбри момци решаваат да ги испробаат најпопуларните пози и сцени кои ги преферираат жените. Резултатот е смешен, уникатен и симпатичен.

Сликарка покажува како би изгледале принцезите на Дизни кога би ги цртале денес

Компанијата „Волт Дизни”=“ му подари на светот многу женски ликови, а принцезите беа најпопуларни меѓу нив. Првата Дизни принцеза беше Снежана, а овој анимиран филм беше објавен пред 81 година во 1937 година. Изабел Стауб, сликарка од Пенсилванија, повторно ги нацрта своите омилени ликови, но сега според модерните стандарди за цртаните филмови. Одличен начин минатото да се спои со сегашноста.

Не е за оние со слабо срце: Обратна зоолошка градина, каде што луѓето се наоѓаат во кафези и животните се слободни

Во Ранкагуа, Чиле, се наоѓа прва зоолошка градина од ваков вид во Латинска Америка. Се вика Safari Lion Zoo и животните не се оние кои се наоѓаат во кафези, туку посетителите.

20+ докази дека хасиките се најекспресивни животни во светот

Животните се неверојатно слатки и смешни суштества и тие често не потсетуваат на нас самите. Но хаските се шампиони во изразување на емоции. На овие прекрасни животни не им требаат никакви зборови за да објаснат како се чувствуваат.

Татко сфатил дека не може да остане во чекор со своите три деца и направил огромна трансформација на телото

39-годишен маж одлучил целосно да го промени својот живот за да стане подобар татко и сопруг на неговото семејство. За само шест месеци, неговата решителност и напорна работа веќе постигнаа резултати толку неверојатни, што неговото семејство едвај го препознава.

9 знаци дека вашето тело не може правилно да го свари месото

На многу луѓе им е тешко да му одолеат на добро зготвен стек или сочен хамбургер. И покрај фактот дека месото е полно со хранливи материи, исто така содржи голем број на природни хемиски токсини, заситени масти и елементи кои ни го отежнуваат варењето. Јадењето премногу месо може да доведе до сериозни последици од зголемување на ризикот од дијабетес до срцеви заболувања, па дури и рак. Нане ви ги претставува знаците дека вашиот дигестивен систем не го обработува доброто месо и дека е време да ја преиспитате вашата исхрана. Ајде да видиме колку од нив сте доживеале.

3 безбедни начини со кои ќе се ослободите од инсектите во вашиот дом

Многу е лесно да се ослободите од инсектите со отрови. Но, исто така е и прилично опасно, особено ако имате деца и животни во домот. Нане ви претставува неколку совети за тоа како да се осободите од несаканите гости со помош на состојки кои се безбедни.

22 фотографии кои докажуваат дека жените се едноставно прекрасни

Не е ни чудо што толку многу песни и книги се посветени на жените и дека се направени толку многу несовесни дела во обид да се привлече вниманието на жената; жените се неверојатни. Тие се љубезни и грижливи, убави и смешни, паметни и снаодливи, а списокот може да оди до бесконечност.

10 предмети кои продолжуваме да ги користиме откако ќе им истече рокот на траење

Сите ние имаме работи дома, кои се чуваат со години, па дури и децении. Тие изгледаат вечни за нас, но мнозинството од нив всушност се ограничени со рок на траење, по што предметите стануваат бескорисни и веројатно дури и опасни.

24 семејни фотографии во кои нешто чудно се случува

Сите сакаат совршени фотографии од семејството, но оние кои се многу чудни најдобро се паметат. Погледнете ги овие чудни и смешни семејни фотографии, кои ќе ве натераат ги ги погледнете и вашите семејни албуми.