Ѓумбир и мед, вистински спас при лекување на рак на жлездите

Ѓумбирот и медот се две навистина корисни состојки кои секојдневно ги користиме. Но комбинацијата од овие состојки прави одличен лек, кој ќе ви помогне при лекување на рак на жлездите и е одличен за имунолошкиот систем.

Мед од глуварчиња за прочистување на крвта

Сега е време да си направите вкусен и лековит мед од глуварчиња. Луѓето кои го подготвуваат, велат дека овој мед го зголемува имунитетот, помага на оние кои сакаат да ослабат, ги чисти наслагите од холестерол и ја прочистува крвта.

Хороскоп за денес, 25 април

Овен Овој ден ќе почне нервозно и во услови на зголемени тензии, поради зголемената конкуренција во работата и бизнис заедницата. Нема да биде доцна за успех, но ќе треба да дејствувате енергично. Некои од противниците ќе се обидат да ви запрат. Бик Шансата на Биковите за успешна реализација на плановите доаѓа на време. Пред вас […]

Најкреативните детски паркови

Данската компанија Монструм, ги гради најкреативните детски паркови, во кои секое дете би играло со часови.Компанијата е основана во 2003 година и создава тематски игралишта кои се фокусираат на уникатен уметнички и архитектонски квалитет. Производите се рачно изработени и ги импресионираат и возразните, не само децата.

Хороскоп за денес, 24 април

Овен Овој понеделник нема да е здодевен за Вас. Ве очекува многу дружење, преговори, патувања, средби – службени и лични. Успехот ќе зависи од тоа колку добро ќе ги планирате активностите. Бик Денот обезбедува прилично добри услови за реализација на вашите цели. Но, во последно време, поради различни околности многумина од Вас се исклучително нервозни […]

Време е за чај со пријателите

Овој фотограв живее во шума во Канада и многу сака да ги фотографира животните кои пијат чај. Погледнете ги невообичаените фотографии.

Пожарникар фати бебе фрлено од вториот кат

Американскиот пожарникар Роберт Сатон фати бебе, фрлено од вториот кат на запалена зграда во Џорџија. Сатон изјави дека слушнал разговор од вториот кат на зградата и видел новороденче на прозорецот од соба полна со чад. -Го слушнав таткото на детето кој бараше помош и видов како виси низ прозорецот со бебе во рацете и му […]

Заменете го аспиринот со масло од ловоров лист

Само мал број на луѓе знаат дека ловоровиот лист, кој се користи во кујната, можат да бидат многу корисен за нашето здравје. Ловоров лист се користи за подготовка на одличен лек кој поседува многу корисни својства за нашето здравје и можете да го приготвите дома!

Предмети, кои имаат рок на траење, ако не ги менувате редовно се опасни за здравјето!

Според научниците секој ужива во овие предмети, но никој не размислува на колку време треба да се менуваат бидејќи немаат рок на употреба. Перници По две години употреба колку и да ги переме и чистиме, во нив се собираат мртви клетки и прашина. Затоа е препорачливо на секои две години да се заменат со сосема […]

Многубројните лековити својства на црницата

Црниците се подзаборавени, но тие се вкусен плод кој расте индивидуално, култивирано или пак како диво растение. Во нашиот регион се среќаваат црни и бели. Лековитите својства на црната црница навистина се многубројни. Црната црница во народната медицина е против воспаление на уринарниот тракт, болести на оралната шуплина и грлото, епилепсија, депресија, несоница, вртоглавица. Свежи несозреани црници се користат за дијареа, а зрелите како благ лаксатив. Нивниот сок е добар за кашлица, потење и мокрење и болки во грлото и устата. Црната црница е познато средство за намалување и контролирање на крвниот шеќер и често се користи во чајни мешавини за дијабетес.

Со рецепт од лута црвена сол можете да ги спречите болките во грбот

Со овој ефикасен рецепт ќе можете на едноставен и евтин начин да ја отстраните болката во зглобовите или грбот. Треба само да го направите ова масло и болките во зглобовите по 15 минути ќе исчезнат. Рецептот е многу едноставен, а можеме да гарантираме дека состојките веќе ги имате во кујната.

Домашен рецепт од времето на античките Македонци за надминување на остеопорозата

Се работи за домашен рецепт, кој го практикувале уште од времето на античките Македонци и содржи состојки кои се добри за зголемување на густината на коските.

Како да ја подобрите меморијата и здравјето со помош на коренот рен

Рен е еден од најмоќните природни лекови кој што ќе ви ја зголеми меморијата, но и ќе ви помогне во топење на мастите, со кои се борите со години. Ренот, е богат со витамин Ц, калиум, витамини Б1, Б2, Б6 и, како и железо, магнезиум и фосфор. Тој го забрзува метаболизмот, го намалува уморот и […]

Кога јадењето е поважно од дишењето

Што? Дишење? Немам време за тоа 🙂

Доказ дека никогаш не треба да се откажеш

Сите можеме да научиме нешто од ова куче

Неколку совети од една модерна мајка

Со бескрајна листа на обврски и задачи 24/7, тешко е да најдеме време за самите себеси? Со доза хумор мајката ни дава неколку вредни лекции за мајчинството. 1. Не можете да се справите самите и не треба Не срамете се да побарате помош. Ако не можете да си дозволите да вработите дадилка, тогаш замолете ги […]

Печен зеленчук на Италијански начин

Букет од зачини, многу лук, маслиново масло и пармезан. Лесни за подготовка, многу вкусни печени зеленчуци. Потребни производи: 2 тиквички 1 кг мали, свежи компири 200 гр печурки 10 лукчиња 100 г домати 1/2 лажиче сува мајчина душица 1/2 лажиче суво оригано црн пипер сол 60 г рендан пармезан 50 мл маслиново масло 2 стебленца […]

5 начини како да се ослободите од болките во петиците

Плантарниот фасциитис (шилец или трн во петата)  се карактеризира со печење и акутна болка кај стапалата. Многу често причината за појавата на шилецот се рамни стапала, затоа што тогаш  се менува распределбата на оптоварувањето врз него. Третман за шилец во петата. За овој третман ќе ви требаат 10 лажички мед, 10 лажички овес и малку […]

Овие храни може да ги јадете без ризик од зголемување на телесната тежина

Дури и да сте се опседнати со вашата фигура, се уште има храна која можете ја јадете без никакви ограничувања. Тие се богати со растителни влакна, што само по себе е ниско калорична, можете да ги консумирате без ризик од зголемување на телесната тежина. Пуканки Ако испукате пуканки без путер и шеќер (со малку сол, […]

Домашна крема против хемороиди

Ефикасна крема која што ќе ја подготвите брзо и лесно може да ве спаси од хемороидите, бронхитис и било каков вид на чир. Кремата се подготвува само со: -Едно јајце (варено, бидејќи ви е потребна жолчка), -400 мл растително масло (маслиново масло) и -600 грама пчелин восок. Во сад на ринглата ставете маслото и во […]

Рецепт од едноставни состојки за намалување на холестеролот во крвта

Познато е дека зголемувањето на холестеролот во крвта може да доведе до многу здравствени проблеми. Најчести се болест на срцето, зголемен ризик од срцев удар, мозочен удар, дијабетес и слично. Некои од најчестите причини се нездравата исхрана и дебелината, но има решение кое ќе ви помогне да го надминете овој проблем. Ова е едноставен и […]

Чај од магдонос одличен лек против рак на белите дробови

Ракот на белите дробови е главна причина за смрт кај мажите така и кај жените низ целиот свет. Повеќе луѓе умираат од рак на белите дробови, отколку рак на панкреасот, дебелото црево и рак на дојка. Постојат два вида на рак на белите дробови и двата вида растат и се шират на различен начин. Првиот […]

Златна маска со златен ефект! 10 години помлади за само 5 минути – смрт за досадните брчки!

Оваа маска веднаш ги отстранува трагите од умор! Рецептот ни доаѓа од Индија, каде куркумата се користи не само како зачин за подготовка на храна, туку и како ефективно средство за убавина. Куркумата ја подмладува кожата. Благородната златна маска содржи сода – еден од најактивните компоненти кој стимулира циркулацијата на крвта во кожата и ја […]

Слики од природата кои не можат да се опишат со зборови

Ние сме дел од природата, а не господари на светот, но за жал, ние луѓето често забораваме на тоа. Секоја минута, ние можеме да и се восхитуваме на нашата планета, сонце, море, океан, сите животни, и сето она што го прави нашиот живот среќен. Мислам дека треба да се почитува силата на природата, ние треба […]

Решение против непријатното чувство од убод од комарец

Со нетрпение ги очекуваме топлите денови. Но, со нив доаѓаат и инсектите и ситните натрапници. Повеќето од вас се соочиле со каснување од комарец, кое остава трага на кожата, а истовремено предизвикува непријатно чувство. Најдобро средство против комарци се креми кои содржат кортикостероиди, кои не се препорачуваат без консултација од медицинско лице. Спротивно од медицинските […]

Одберете живи бои за вашите нокти оваа сезона

Секој период во годината носи нови изненадувања. Оваа сезона во мода се кратки нокти со различни текстури и апликации. Поиграјте си со боите и внимавајте вашите нокти секогаш да бидат уредни.

4 сигурни знаци дека човекот што го сакате, ќе го скрши Вашето срце (подобро е да се знае однапред)

Со гестовите луѓето секогаш ги издаваат своите мисли. Ви нудиме четири сигурни знаци кои ги издаваат намерите на Вашиот партнер. Обидете се да ги забележите, за да го заштитите Вашето срце. 1. Го сака Вашиот телефонски број, но никогаш не се јавува Доста жени страдаат од таков тип разочарување. Страсна ноќ и долга тишина потоа. […]

Нов тренд на чевли за оваа пролет – се надеваме ќе ви се допаднат!

Полуотворени чевли со ремени, во светли и темни бои. Поголемиот дел од нив со остар преден дел, идеални во комбинации од макси здолништа и фармерки. Едноставни и лесни за носење, а со нив можете да правите безброј комбинации.  

10 грешки во негата на косата кои ги прават сите жени

Убавината е комплексна работа. Сите припаднички на понежниот пол ќе се сложат дека убавината се состои не само од негата на лице и тело, туку и негата на коса. Косата е битен фактор во комплетната слика, па затоа бара правилна грижа и внимание. 1.Избор на соодветен шампон за коса Изборот на соодветен шампон за косата […]

10 начини како да го организирате накитот

Секоја дама ќе се согласи дека накитот и модните додатоци завземаат голем дел од просторот, не поради својата големина, туку поради  фактот што најчесто и не се знае неговото идеално место во домот. Иако за негова организација најдобро е да се има тоалетна маса со фиоки, каде ќе ги собере сите гердани, ланци, нараквици, обетки, […]