Лек стар 3.500 години, чијашто главна состојка се споменува и над 1.000 пати во Библијата

Маслиновото дрво во Библијата се споменува над 1.000 пати, но за жал е заборавено од страна на луѓето колку корисно може да биде. Стеблото и лисјата на оваа дрво се...

Рецепт за срце, кој се пренесува од генерација на генерација веќе 800 години

Овој рецепт е дело на Калуѓерка Хилдегард фон Бинген која живеела пред 800 години. Подоцна со рецептот се запознаваат голем број на познати лекари кои го препорачуваат на своите пациенти....

Рецепт со кромид против неподносливи болки во стомакот

Овој метод може да ви помогне да се ослободите од болките во стомакот, помага при пречките во работата на цревата и ќе ги нормализира процесите во...

Спречете го опаѓањето на косата на природен начин

Најчесто до опаѓање на косата доаѓа поради неправилна исхрана. Просечен раст на коса за еден месец изнесува 1,2 центиметри. Доколку имате недостаток на витамин Б6 најверојатно имате и проблем со...

Лимон – за утро без главоболка и за мирен сон!

Лимонот е цитрусно овошје, богат извор на витамин Це, витамин Бе, калиум, фосфор и магнезиум. Природниот вкус е кисел, истовремено освежува и благотворно делува врз човековиот организам. Во домаќинствата се...

Одличен начин да ја заштитите кожата оваа лето: Домашен рецепт за невеново масло

Невенот има повеќе лековити својства. Тој ја поттикнува циркулацијата, помага при лекување на гнојни рани и чирови, ги смирува воспалителните процеси на кожата, спречува појава на лузни, лекува изгореници особено...

Кажете КРАЈ на настинката и проблемите со црниот дроб со помош на овој рецепт од цвекло

Цвеклото е идеален зеленчук за секоја сезона. Го стимулира метаболизмот и ја подобрува функцијата на црниот дроб. Цвеклото содржи големи количини на витамин Ц, витамини Б1 и Б2, каротин, а...

Исчистете го забниот камен на природен и лесен начин

Можеби стоматологот може најдобро да се погрижи да се исчисти забниот камен, но постојат и природни рецепти со помош на кои ќе успеете да се ослободите од...

Народен рецепт за долговечност со само 3 состојки

Оваа лековита мешавина се подготвува од четвртина лажичка куркума, се додава 1/2 лажичка квалитетно маслиново масло и малку бибер. Овие состојки се мешаат добро, за да се добие хомогена смеса...

Болката во коските и зглобовите е минато со помош на овој брз и едноставен рецепт

Според лекарите неправилното спиење и седење се едни од главните причини за болките во грбот, зглобовите и нозете. Поради тоа од клучно значење е да внимаваме на овие работи. Со...

Афион како лек против рак, срце, нерви и многу други заболувања

Семето од афион се деривира и преработува од растението афион. Ваквите семиња не содржат наркотични...

Едноставен начин да се ослободите од главоболката и проблемите со синусите

Наместо да страдате и да фрлате пари за скапи лекови, обидете се да го подобрите здравјето со природни состојки. Главната состојка на рецептот што ви го нудиме е...

Рецепт со кисело млеко, против надуеност и нормализирање на шеќерот во крвта

Смесата од кисело млеко со брашно од хељда ги прочистува цревата и крвните садови, го нормализира метаболизмот и спречува заболувања на панкреасот. Овој лек го намалува нивото на шеќерот во...

Оваа билка ја подобрува меморијата

Едно истражување покажа дека мирисот на рузмарин ја подобрува меморијата. Научниците откриле дека студенти, кои работат во соба која мириса на рузмарин, постигнуваат од 5% до 7% повисоки резултати на...

Природен сок против лошиот здив и миризбата на пот

Бидејќи секој ден консумираме преработена храна и немаме многу време и пари за да се посветиме на здравиот начин на живот, често се случува последиците да се чувствуваат во воздухот....

Див костен е вистински начин да ги излекувате воспалените синуси

Костенот има многу полезни состојки за вашето здравје, како што се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, железото и скоро сите витамини од групата...

Куркума како одличен мелем за кожата

Куркумата потекнува од Индија и од древни времиња луѓето го користеле овој корен во своите јадења, но и како природно лековито средство за секакви...

Еве како да се ослободите од досадните болки во коските (при промена на времето)

За да ги ублажите болките во коските можете да користите неколку од овие природни лекови: Мајчина душица За поуспешно лекување, можете да ја додадете во храната, но може и да...

Исчистете ги белите дробови со помош на овој едноставен рецепт

Најчестите болести се астма, бронхитис и различни видови кашлица. За среќа, постои еден рецепт кој помага за чистење на белите...

11 тајни како да се ослободите од лошата миризба на стапалата

Хиперхидрозата, инфекциите и стресот предизвикуваат зголемено потење, што е многу корисно за бактериите кои предизвикуваат лоши мириси. Ова се едноставни 11 начини со кои еднаш и засекогаш ќе се ослободите...

Домашна паста за воспалени непца и бели заби!

Сите треба соодветно да се грижиме за хигиената на нашите заби. Здравата уста придонесува за спречување на инфекции а и таложење на плакта доведува до поголема шанса на кардиоваскуларни болести...

Две состојки со кои маснотиите во крвта ќе станат минато

Овие две состојки комбинирани заедно се многу ефикасни во разградување на маснотиите во крвта. Се што Ви е потребно се суви смокви, јаболков оцет и малку...

Природен лек за витилиго

Витилиго е еден вид на пигментно заболување од кое се губи бојата на кожата. За оваа болест се смета дека е неизлечива, но сепак постои природен начин на кој ќе...

Со овие две состојки, кашлицата е минато

Нашите баби се ослободувале од кашлицата секогаш на природен начин. Постојат повеќе домашни рецепти против кашлицата, но овој рецепт е еден од наједноставните....

Ослободете се од проширените вени, со помош на рецепт од млеко и сапун

Овој неверојатен рецепт за проширени вени и тромбофлебитис се пренесува од генерација на генерација и се применува многу често, затоа што дава одлични...

Едноставен лек против најстарата болест, артритис- Гихт

Гихтот е познат како најстарата болест на светот - постоењето на овој вид артритис се забележува уште од времето на древниот Египет. Станува збор за воспаление, проследено со силна болка,...

Ефикасен начин да се ослободите од проширените вени

Многу луѓе страдаат од проширени вени и користат секакви средства за да се ослободат од нив. За жал не сите лекови што се на располагање во аптеката се ефективни. Ако...

Заменете го аспиринот со масло од ловоров лист

Само мал број на луѓе знаат дека ловоровиот лист, кој се користи во кујната, можат да бидат многу корисен за нашето здравје. Ловоров лист се користи за подготовка на одличен...

Напиток со кој ќе се ослободите од досадното ‘рчење

'Рчењето може да биде многу непријатно и за Вас и за Вашиот партнер. За да го намалите или да го спречите ’рчењето, потребно е слузта да се отстрани од дишните...

Само за 10 дена ќе се ослободите од каменот во бубрезите

Овој едноставен рецепт ќе ви заштеди и пари и време, а ќе ве спаси од маките кои што ги имате. Ќе ги исчистите бубрезите, ќе го елиминирате песокот, цистите и...